HET LEVENSVERHAAL VANGUURTJE VAN DER ENG. uurtje van der Eng-Voormeer is geboren in de vorige eeuw. Ze heeft haar leven lang in Akersloot gewoond. Ze weet van de tijd dat de wegen nog zandpaden waren en ook van de tijd dat kinderen al heel jong moesten werken Hier volgt haar verhaal Mijn vaderKlaas Voormeeris een geboren Akersloter (1863). De naam van mijn moeder is Trijntje Kom. Ze kwam uit Heiloo en is geboren in 1864. Mijn vader en moeder huurden een huisje aan de Meerweg (nu no4a). Ze kregen daar drie dochters eerst Trijntje, ik, Guurtje, was de tweede geborene in 1895 en na mij kwam MarijtjeWe hadden ook een meisje uit de Schermer thuisgehaald die haar moeder (de zuster van mijn moeder) en vader had verloren. Ze heette Anna Groot. M'n vader werkte bij Ome Bertus Rijs als opperman. Mijn vader kocht toen 'n huis aan de Kerklaan (nu no. 9) en ook twee akkers van de moeder van Hein de Post voor f 500,--. Naast ons huis was de school en aan de andere kant woonde Baltus M'n vader is toen voor zichzelf begonnen en ging lelies telen. Hij huurde nog een stuk grond aan de Kerklaan naast Betjes, want de lelies moesten verse grond hebben en af en toe van de ene akker naar de andere verplant worden. M'n vader ventte ook met peterolieBlokker was eerst peterolieboerToen hij overleed is m'n vader met peterolie gaan venten. Eerst lagen de vaten olie op ons erf. Later heeft m'n vader een schuurtje laten zetten. De olie werd vanuit de vaten in 't vat op 't karretje gepompt, 't Was een duwkarretje met twee wielen en aan 't vat zat een tapkraan. Hij verkocht heel wat. Je had toen nog allegaar peterolielampen en er werd ook op peteroliestellen gekookt 8

De Groene Valck - Akersloot | 1988 | | pagina 8