In 1917, toen ik er pas woonde, brandde 't café naast ons af. Grietje Dil riep: "Je mag er wel uitkomen, er is brand". Ik heb alle spullen uit ons huis gehaald en bij Hein Dekker in het lange rek van de melkemmers gezet. We waren nog niet verzekerd. Ons huis is gelukkig blijven staan. Nadat de mobilisatie was opgeheven, heeft m'n man 15 jaar als tuinders knecht bij Siemen Schoon gewerkt. De werktijden waren van 5 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds. Toch was m'n man altijd heel vrolijk. In die tijd maakte ik met m'n moeder de school schoon en m'n moeder ging ook uit wassen bij Agie Sinnige die in een boerderij aan de Kerklaan woonde (nu SanderOmdat Marijtje ook was getrouwd, woonde m'n moeder alleen en ze kwam elke avond bij ons. Ik zei: "Moeder, we gaan bij je inwonen. Je geeft het werken in de school en het washuis maar op. We hebben evengoed wel 'n prikkie eten" M'n moeder stierf aan longontsteking in 1918 toen ze 54 jaar was en wij bleven in haar huis wonen. We kregen 7 kinderen1 dochter en 6 zoons. De dochter Nel is overledende jongens: Niek, Piet, Joop, Henk, Bertus en Dirk leven allemaal nog. In het buurhuis waar Baltus had gewoond, woonde toen Rozemeyer en later Sijtje BeemsterboerOp een dag klopte Sijtje aan omdat er brand was. De brand weer moest altijd door m'n man worden opgeroepen met 'n toeter. Ze kwamen met 'n duwkarretje en de slang werd in de sloot bij Velzeboer gelegd, want er was geen waterleiding in de straat. Het huis van Sijtje kon niet meer gered worden en is verbrand Vroeger hadden we 'n kamertje, 'n keuken en 'n achterendWe hadden ook een schuine loods waar slaapgelegenheid was gemaakt, 't Huis is nu helegaar ver bouwd. 't Oude huisje met die kleine ramen is niet meer. Als burenplicht heb ik de moeder van Hein de Post helpen afleggen. In 19A3 ging m'n man bij de gemeente werken. We verkochten ons huis voor f 1800,-- en kochten 'n huis aan de Raadhuisweg naast Van Kleef, vrachtrijder en caféhouder 12

De Groene Valck - Akersloot | 1988 | | pagina 12