Matthijs Groot is in 1868 aan de Blokkerweg geboren. Hij heeft zijn hele leven in de Schermer gewoond. Hij ging in de Schermer naar school bij het "Zwarte Kerkje". Daar zaten 70 kinderen in één lokaal met één meester. Na de derde klas ging Matthijs Groot naar de kostschool, want hij had een helder verstandZijn grootouders huurden een boerderij van Baron VerschuurDat was de eerste boerderij aan de Zuidervaart, de zogenaamde "Witte Plaats". Baron Verschuur woonde zelf in Bennebroekin de Hartekamp bij de LinaeushofDat huis staat er nog maar is nu een tehuis voor geestelijk gehandicapten. De Geertruida-hoeveaan de Blokkerweg, waar Matthijs Groot later ging wonen, was van tante Guurtje. Tante Guurtje was nooit getrouwd en heeft ook nooit op de Geertruida-hoeve gewoond. Ze woonde in de pastorie van de Laurentius kerk aan het Verdronkenoord in Alkmaar. In 1895 trouwde Matthijs Groot met Maria Valkering van Rinnegom. Die woonden op de Koningshof aan de weg naar de Bleek. Dat was de pastorie van de oude Rinnegommer kerk. De trap naar de vliering is nog de koortrap van die oude kerk. Vader Valkering heeft die pastorie laten slopen en weer opgebouwd aan de weg naar de Bleek. Toen ook de moeder van Matthijs Groot stierf, dacht hij: "Nu kom ik wel op de ouderlijke boerderij"Maar tot zijn grote teleurstelling was beschreven dat zijn broer Gerrit, de grootvader van Gerrit Groot, het gemeente raadslid, en onze voorzitter Laus Groot, in het bezit zou komen van de boerde rij. In 1927 ging tante Guurtje dood en heeft Matthijs Groot Jnzde Geertruida- hoeve gekocht. Ondertussen hadden ze al 9 kinderen gehad, waar er ook een paar van gestorven zijn. De vertelster van dit verhaal, Guurtje Groot, is op 29 april 1911 geboren. Ze woont nu nog in de statige boerderij aan de Blokkerweg, dat helemaal de sfeer van het grootse verleden ademt. De grote kamers met oude meubelen en schilderijen waren een waardige entourage voor Matthijs Groot. Matthijs Groot was van beroep vetweider en handelsman. Dat betekende dat hij veel markten moest bezoeken, 's Maandags ging hij naar Alkmaar, dinsdags naar Purmerenddonderdags naar Schagen en hij ging zelfs naar 't Zand om

De Groene Valck - Akersloot | 1987 | | pagina 9