- Deze kerk is gebouwd op de oude strandwal en wordt reeds in 1108 genoemd. Door de eeuwen heen is hier ook veel aan gebouwd, verwoestherbouwd en geres taureerd. De Spanjaarden hebben kerk en dorp geplunderd bij het beleg van Alkmaar in 1572. De huidige kerk is van binnen en buiten zeer eenvoudigmaar heeft ondanks zijn soberheid iets aantrekkelijksDe ingang is onder de oude toren. Achter in de kerk zijn ook de doopboeken en andere oude geschriften te zien. De koster gaf uitleg over het interieur van zijn kerk, 't oude kerkorgel, de zerkenvloer, de preekstoel. Aan de wanden hangen enige gedenkborden. Hier staan ook twee herenbanken. Alles is heel sfeervol Nu op weg naar Akersloot. Daar staat de N.H. Kerk op de plaats waar van oudsher een kerk heeft gestaan. De huidige kerk dateert van 1837. Zij is in gebruik genomen op 8 oktober 1837. Onze dorpskerk is niet groot, ongeveer 100 zitplaatsenmaar daardoor intiem. Hier werden we ontvangen en rondgeleid door de heer De Boer. Hij vertelde ons over de restauratie en het mooie glas - in-lood raam, de naamlijst, het gesneden koorhek en de oude preekstoel. De laatste restauratie is pas klaar. De toren, de goten, de consistoriealles was aan een grote beurt toe. Er is hard gewerkt en nu is het kerkje weer een juweeltje Er rest ons nog de de R.K. Jacobus Majorkerk van AkerslootEind jaren zestig is het oude kerkgebouw vervangen door een modern nieuw gebouw. De ge brandschilderde ramen van het oude gebouw zijn overgegaan naar het nieuwe. Tijdens deze fietstocht hebben we gezien dat de mensen door de eeuwen heen hun kerken hebben gebouwd en verzorgdWe hebben kerken bezocht van stokoud tot nieuw, ook wat de vormgeving betreft. De Jacobuskerk is zo'n kerk nieuwe stijl. Hier hebben we gerust om alles wat we gezien hebben te laten bezinken Op deze zaterdag hield de schildersgroep HUIB in Akersloot open huis. Hier konden we naast kunst ook van een kopje koffie genieten. We willen iedereen die deze dag zi jn medewerking heeft verleend hartelijk bedanken Gerda Zwart 4 O

De Groene Valck - Akersloot | 1987 | | pagina 40