In 1916 is het huis aan de sluis afgebrokenEr is 'n nieuw huis voor in de plaats gekomen. Terwijl er gebouwd werd, moesten we allemaal ergens anders naar toe. Ik kwam bij Putter terecht en moest bij de knecht slapen, die last van zweetvoeten had. M'n vader is later voor zichzelf begonnen; eerst met wat bollen. In 1920 werd hij ook veehouderZ'n koeien stonden gestald waar nu m'n zoon woont (Hoek Bosweg - Hemweg)Er stond 'n oud huis waar Kroon woonde, een arbeider die door Piet Blokker uit Friesland was gehaald. De eigenaar van 't huis was Kerssens M'n vader kocht dat huis. Hij kocht ook vijf hectaren land van Piet Blokker en kon toen acht koeien boeren. Kopen deed je toen met een borg van 'n ander. Als je naar de bank ging om te lenen moest je een borg meenemen, 't Ging om kleine kapitaaltjesVanaf die tijd moest ik melken. Ik was de boer thuis. In die tijd kwam de bulloper met 'n toeter en z'n bul langs. Daar maakten wij gebruik van. Het was niet zo leuk, als je buurman net vöör je was met een koe, maar dat ging zo. We werkten alle vier thuis. Agie hielp vaak met schutten M'n vader was ook machinist op 't watergemaal van de Limmerpolder op Dorregeest. Dat heeft hij tot z'n 65e gedaan. Hij begon als stoker, want vroeger was 't een stoomgemaal. Jan van der Eng was machinist. Toen die overleed werd m'n vader machinist. Toen 't "electrisch" werd, was er nog maar één man nodig. Als 't tegenzat moest hij ook 's nachts werken. Als 't buitenwater ('t Alkmaar- dermeer) hoog stond en de wind kwam uit 't Westen, kon er niet gespuid worden, 't Water moest bij IJmuiden in zee geloosd worden en bij te hoog water zouden de polders onderlopen. Als er 'n blauw vlaggetje aan de wiek van de Dorregeester- molen van Deylen vastgemaakt was of 's avonds een lichtje, moest mijn vader werken. Vanuit Edam werd dat van molen tot molen doorgeseindDat was wel lastig als het mistig was. Dus als 't buitenwater laag was moest er gemalen worden, dag of nacht. Er stond hier vroeger veel water, vooral in de winter, 't Kerkemeer was veel groter. 34

De Groene Valck - Akersloot | 1987 | | pagina 34