a kalkovens in Koedijk vervoerden. Ze namen een vracht "beer" (huisvuil en ton- inhoud) mee terug uit Alkmaar. Er was ook beurtvaart van Castricum naar Amster dam. 't Was hard werken voor de schippersAls er geen wind was moest er geduwd worden met 'n boom. Tijdens 't duwen liep de schipper van de voorzijde naar de achterzijde van de schuit. Als 't laag water was bleven de schuiten voor de sluisdrempel hangen en 't was ook moeilijk om tegen de stroom van 't gemaal in te varen. Voorbij de brug van Kaptein op Starting, op 't Slikkerdie, was 't meeste leed geleden. Daar was ook genoeg ruimte om te passerenLater werden de schepen gemotoriseerd Als je de boekhouding van m'n moeder zag, dat was verschrikkelijkLang niet iedereen betaalde meteen voor 't schutten, maar 't kwam altijd wel goed. Een schipper betaalde 13 cent voor heen en terug als de brug twee keer omhoog moest, lik cent als de brug één keer omhoog moest en 10 cent als de brug niet opgehaald hoefde te worden. De schippersdie met een vlet met 'n klein zeil uit Alkmaar stenen vervoerden, noemde we "stenenpikkers"Wanneer de schuit leeg was, lag hij hoger. Ze brachten dan gewicht van de mast in de schuit om lk cent uit te sparen. Wanneer 't donker was en je kwam van de noordkant was 't gevaar lijk als de brug openstond. Er was alleen een gaslantaarn, die niet altijd brandde. We hebben de vrouw van Ar ie Terluin met een ladder uit het water gehaald. Een keer is een paard van Willem Pol te water geraakt en ook een paard van Piet Blokker. De wagen bleef op de kant staan en de bomen van de kar knapten af. Je moest dan gaan schutten om 't paard eruit te halen. Ook zijn er koeien te water geraakt die 's morgens om vier uur in 't donker naar de Alkmaar- se markt gebracht werden. Lk hield groot veel van m'n moeder. Ze was 'n flinke vrolijke vrouw en ze wist goed hoe ze met de schippers moest omgaan. Ze noemden haar "De Leeuw van de Sluis". Ze heeft twee keer een kind uit het water gered. In de winter zakte Gerie Putter door 't dunne ijs. M'n moeder ging heel voorzichtig over het ijs. Ze had zelf wel kunnen verdrinken. Ook heeft ze een keer een kind van een Friese 31

De Groene Valck - Akersloot | 1987 | | pagina 31