Grootmoeders huis was groot en lang. Er konden twee gezinnen in wonen. Ome Arie heeft er nog ingewoond en ook "Piet Bomans"Dat was Piet Schut. Hij werd zo genoemd omdat hij veel van politiek afwist: Bomans was een politieke man. Piet Schut hield veel van muziek. Hij was lid van de fanfare. Er was hier een fanfareclubHij mocht van m'n grootmoeder wel op z'n klarinet spelen, maar dan 't mondstuk eraf of in de w.c., die achter op 't erf stond. M'n grootmoeder heeft ook een keer een inbreker gehad. Ze lag in de bedstee en hoorde dat 't raam opgeschoven werd. Ze pakte de inbreker bij z'n armen vast, maar kon hem niet houden omdat het raam omlaag zakte. Later heeft grootmoeder de klandizie van 't winkeltje verkocht aan Trijntje Bijl, de grootmoeder van Tinie Deylen. Trijntje Biji's winkeltje was op de Westerweg en grootmoeder bleef in haar huis wonen M'n vader ging bij Piet Blokker op Dorregeest (waar nu Admiraal woont werken. Dat was een melkfabriek, 'n veehouderij met koeien en ook driehonderd varkens. M'n vader heeft er jaren gewerkt, ook toen hij getrouwd was. M'n vader trouwde aan het eind van de vorige eeuw met Geertruida Bes, geboren in 1872 in Keinsmerbrug (ten noorden van Schagen)M'n moeder was, vöör ze trouwde, huis houdster bij Willem Glijnis in de Schermer. M'n moeder had ook 'n zuster in Akersloot wonen, Betje Bes, getrouwd aan Dirk Schut. Toen m'n vader en moeder trouwden, pachtten ze 't huis aan de Sluis, 't Huis was van de Limmerpolder en de sluis was er aan verbonden. M'n vader verdiende bij Piet Blokker 9 cent per uur. En zo verdiende mijn moeder met schuitje schutten, 'n borreltje en een biertje verkopen ook nog een paar gulden in de week. M'n moeder was een sterke vrouw. Schutten was eigenlijk geen vrouwenwerk. De sluisdeuren werden met een haak opengetrokken en er was een schuif, die omhooggehaald moest worden voordat de volgende deuren opengingenVoor schuiten die hoog lagen, moest ook de brug worden opgehaald. Wanneer m'n moeder in verwachting was hadden we een knechtjeSoms kwamen er wel veertig schuiten per dag om te schutten. Er lagen veel grote schuiten op de meer met mest en ook met 28

De Groene Valck - Akersloot | 1987 | | pagina 28