ging hij s-nachts spitten tot mijn grootvader het merkte en hem naar huis joeg. De werkdagen waren lang. Soms moest mijn vader voor zijn haas 's avonds 'n handkar met hollen naar Limmen brengenen dat over een zanderige weg. 't Was ook een zware tijd voor mijn moeder. Ze moest rondkomen van drie dagen arbeid3 want de opbrengst van eigen hollen was niet direct binnen. Als je hollen leverde in november en je wilde meteen geld hebben dan ging er 6% vanafin januari 3% en in mei, dus 'n half jaar na het leveren3 ontving je 't volledige bedrag, 'n Vreemde regeling. M'n vader had nog nooit van procenten gehoord want hij had te weinig school gehad. Later, toen ik breuken en procenten leerde, rekende ik het voor hem uit. Toen ik zes jaar was, kocht m'n vader een huis en grond van grootvader Baltus aan de Zandweg 34 (nu Koningsweg) en liet 't huis voor twee gezinnen inrichten. Grootvader, ome Lauw en tante Tietje woonden aan de zuidkant en wij aan de noordkant. De buren waren Bertus Kerssens en Jan Bakker. Hier begon vader helemaal voor zichzelf. Op zekere dag kwam Thijs Groot uit De Schermer en zei tegen vader: "Je kunt beter boer én tuinder worden, dan hoef je geen mest te kopen. Ik schiet je geld voor om vee te kopen". Vader huurde land van de kerk bij 't AlkmaardermeerIk zie 't nog voor me. De koeien, die van de markt kwamen, stonden bij 't hek vóór ze de wei ingingen. Er moesten namen gegeven worden. De kleinste kreeg de naam David. Ik moest helpen met melken en zo werd ik al heel jong boerin. Ik weet nog dat ik in de vijfde klas in slaap viel, omdat ik zo vroeg op moest. Wat hebben mijn vader en moeder eigenlijk weinig genoten, ze gingen bijna nooit uit. Ze zijn wel een paar keer met de koets van pastoor naar familie in Wester-Blokker geweest. Ze wisselden dan verse paarden in Hoorn bij Jan Kramer. Dat was een broer van Marie Kramer, de pastoorsdienstbode. Ome Dirk Verduin, die koster was, ging dan ook mee. Toch waren mijn vader en moeder tevreden. Ook gingen ze 's avonds wel eens op visite bij Soeterbroek, Pieter Blokker, Poland of Simon Verduin. Ik paste dan op m'n broertjes en zusjes en las hun dan veel

De Groene Valck - Akersloot | 1987 | | pagina 9