geldzaken geregeld. Jaap Tiebie was eerst tuinder en werd later manufacturier. Hij ventte langs de deur met z'n handel in 'n stuk zeildoek. Zo'n venter heette poepezak. Grietje stond in 't winkeltjegelegen aan de noordkant van de boer derij van Meyne aan de Kerklaan. Het huisje staat er nu nog. Ik kan me 't winkeltje nog goed herinneren met achter de toonbank een kastje met glazen deurtjes waar 't fijne goed en kant in werd bewaard. De winkels waren toen ook op zondag open. Op zondag kwamen de mensen uit De Woude naar Akersloot. Als ze met paard en wagen kwamen, spanden ze uit bij café Ten Have (naast Dil)Ze kochten ook in de winkel van Grietje. Grootmoeder Grietje droeg, zoals alle andere oudere vrouwen, 'n queu de Paris. Dat was 'n kussen, dat met bandjes onder de rok werd vastgebonden. Je moest breed zijn, dat hoorde zo. Daarover droeg ze drie rokken, eerst 'n witte, dan 'n gestreepte en dan één met fluwelen bloemen en 'n volant eraan. Op haar hoofd had ze een hoedje, heel deftig met kant opgemaakt en met keelbanden en strikken. M'n vader, Jan Baltus, is geboren in 1870. Grootouders Baltus hadden vele kinderen, waarvan er drie, Maarten, mijn vader Jan en Lauwin leven zijn geble ven. De naam van mijn moeder is Johanna Tiebie. Ze is geboren in 1871. Ikzelf ben geboren in 1900 aan de Voorweg (nu Kerklaan). Ik was de oudste. Ha mij kwamen Jaap, Grietje, Marie, Bregje, Geertje en Jan. 't Was een klein huisje met bedsteden en halve deurtjes van stof, een keukentje en een zoldertje onder het puntdak. We keken uit op 't Alkmaardermeer. Buiten stond 'n grote waterton met een half schot erom. Moeder liet er haar pasgebakken brood op afkoelen en de schooljongens mikten vaak met kiezelstenen op het brood, 't Huisje stond op de plaats waar nu de autospuiterij van Roemer is. Aan de ene kant woonde Klaas Voormeer en aan de andere kant Gerrit Groot, 't Huisje is in 1920 verbrand. Vader werkte drie dagen in de week bij Van 't Hof en Blokker of bij Cees Schoon en drie dagen voor zichzelf. Hij had akkers gehuurd waar nu de tand artsenpraktijk is en de huizen van Olgers, Terluin enz. Als het lichte maan was 8

De Groene Valck - Akersloot | 1987 | | pagina 8