De tweede zuster van Gerard Bartholt trouwde met ene Van Hogendorp. Ook zijn familiewapen werd gedeeld met het waterrad. De heide families woonden in of hij Beverwijk. In 1319 komt er nog een Gerard Barthold om de hoek kijken. Het is een neef van Heer Gerard Barthold en niet behorende tot de adelijken. Niets laat hij na en hij moet in ieder geval voor 1325 gestorven zijn. De Graaf van Holland neemt, nu er geen leenheren meer zijn, het leen Akersloot weer terug. Hij beschouwt de gunstenin 1254 gedaan, vervallen, zodat het leen weer volledig door hemzelf beheerd zal worden. Waarschijnlijk heeft hij het gedaan vanwege de Jeugdige leeftijd van de nagelaten kinderen der Adrichems of Hoogendorp De overige familieleden der Akersloots verarmen. Zij komen over de Jaren 1343-1345 nog voor als landbezitters of pachters in Akersloot, Uitgeest en Bergen. Het betreft hier neven van de Adelijke familie. Zij moeten land verkopen of verpanden. Hetgeen zij dan ook doen aan de erven van Jan Scheene voor f150, Tenslotte gaan zij op in de "buren", de dorpsbewoners dus. Er zal misschien nog wat nagemijmerd zijn tijdens lange winteravonden bij het haardvuur over die goede oude tijden. In 1362 wordt nog een Juffrouw van Akersloot genoemd. Zij is waarschijnlijk eigenaresse van het Slot en de overgebleven goederen. Zij woonde niet ver weg om de zaak in de gaten te kunnen houden. Het Kasteel Marquette in Heemskerk is haar huis. Zij is de moeder van Gerard Barthold Hendrikszoon van Heemskerk. Dit alleen al verplicht haar een bepaalde stand op te houden tegenover haar verarmde familieleden in Akersloot. Haar zoon Gerard Barthold wordt de stamvader van de geslachten van de Waert. Zijn vader, Heer Hendrik van Heemskerk, wordt na het terugnemen van het leen Akersloot door Graaf Willem III beleend. In 1325 wordt hij als 's Gravenknape door zijn Heer beleend met alle zwanen, hem aangekomen uit het vervallen leen van de gestorven Gerard Barthold van Akersloot. Misschien moeten wij het zien als een vaderlijk gebaar van de Graaf naar de vrouw van Van 29

De Groene Valck - Akersloot | 1987 | | pagina 29