erg koud waskreeg hij 'n warme grog aan de pastorie of van de dienstbode van de dokter. 's Zaterdagsavonds moesten alle klompen worden schoongeboend met zand, opdat we op zondag op schone witte klompjes zouden lopen. Geverfde klompen waren een luxe. Vader had een paar voor de zondag. In de winter had vader stro in z'n klompentegen de kou. Be vrouwen namen een stoof met een test vuur mee naar de kerk of ze bestelden er een bij de stovenvrouw. Aaltje Mooi was zo'n stovenvrouw. Ik herinner me nog goed de eerste dag dat ik van school afkwam. Ik was toen elf jaar. Vader kwam thuis van zijn werk, riep me naar binnen en zei: "Kind, je begint nu volwassen te worden. Er begint een ander leven voor je". Meester Sernee had nog geprobeerd vader over te halen om me voor onderwijzeres te laten leren. Be kerk zou dan de lessen betalen, maar vader kon me goed gebruiken in de tuin en bij moeder thuis. Ik moest afwassen en melkbussen boenen. Voor de afwas ging je naar buiten met een emmer warm water en een emmer koud water. Eerst werden de spullen aan de boentafel geboend, daarna afgespoeld en omgekeerd op de boentafel gelegd zonder afdrogen. Be melkbussen en emmers gingen apart op een ander rek. Vader had ook bollen op zolder, op stellingen. Als hij op zolder werkte dan moest hij om kwart voor één beneden komen, anders lagen onze borden vol zand dat uit de kieren van de zoldervloer naar beneden viel. In de tuin moest ik van alles doen, naar gelang het jaargetijde: lelies planten als het koud was, bieten "roden" in de herfst, aardbeien plukken en wieden. Be lelies waren een keer erg vuil. Vader en ik waren aan 't wieden. Buurman Bakker stond bij de heg en zei: "Zo Jan, er staat veel vuil". Vader zei: "Gelijk heb je, buurman, maar dan hoeven we gelukkig niet zo hard te kruipen". Veel later is grootvader twee huizen verder gaan wonen en hadden wij 't huis en ook de boom met "dirkies-peren" voor ons alleen. 12

De Groene Valck - Akersloot | 1987 | | pagina 12