bekijken. Tegenwoordig zouden ze op "Kerkepad" gaan. Zij bezichtigden de kerken van Bloemendaal, Graftdijk, Hensbroek en Ursem. De architect Peter Post ontwierp een kerk voor de Buurt (Stompetoren) naar het model van de kerk te Ursem. Deze kerkdie in 1663 gereed kwamwerd rijk ingericht, maar ook toen al liet een gulden zich maar éénmaal uitgeven. Zo bleef er voor een tweede kerk, die moest komen in het zuidelijk gedeelte van de polder, maar weinig geld over. Een minder kostbare kerk stond in Volendam. Haar dit model werd tenslotte een kerk gebouwd, die al spoedig de naam kreeg van het "Zwarte Kerkje". Of de bouwer van dit kerkje toen ook al werd gedreven door het principe "aanpassen aan de omgeving" zal wel eeuwig een raadsel blijven. Feit is, dat het gebouw zich wonderwel aansluit bij de boerderijbouw in de omgeving. Een typische navolging van het Zwarte Kerkje ziet men in de architectuur van de Don Bosco-kerk te Alkmaar. Veel is er in de polder veranderd, maar het kerkje staat er nu nog vrijwel geheel onveranderd. Door zijn geringe afmetingen heeft het zijn eigen sfeer behouden. Het kerkje is niet direct zo opvallend maar is en blijft van grote historische waarde met haar karakteristieke boerderijdak. In eerste instantie werd het kerkje gebouwd van hout, maar in 1790 werd het gerestaureerd en werden de zwart geteerde planken vervangen door stenen muren. Niet alleen qua uiterlijk maar ook qua historisch gebruik is het kerkje uniek. Tot 1800 had het gebouw een driedubbele funktie: kerk, school en woning voor de koster en de voorganger. Het schooltje werd later uit de kerk gehaald en vlak ernaast kwam een nieuw gebouwtje, het tegenwoordige "Het Schooltje"Dit gebouw tje doet sinds het begin van deze eeuw geen dienst meer als school.

De Groene Valck - Akersloot | 1986 | | pagina 6