Dirk Pekeldie hij ons werkteging later ook mee. In de oorlogstijd waren de boeren verplicht om tarwe en rogge te telen, daar hielpen zij ons ook aan dus honger hebben we niet gehad. Ik ventte toen voor 'n oom brandstof: anthraciet, eierkolen en briketten. Ik moest ook naar de Starnmeer, de Stierop en de Woude, met de kettekar in winterweer 't pontje over. Ik was geen goede koetsier maar 't is altijd goed afgekomen. De familie Mijnders woonde tijdens de oorlog in ons huis op de Sluisweg. Ze stookten oude schoenen in de kachel en 't was er altijd gezellig. In die tijd stond de polder vol met palen zodat er geen zweefvliegtuigen konden dalen. Als de watermachine bij de Sluis maalde ging Mijnders de polder in en sloopte wat palen. Dat was gevaarlijk want als je betrapt werd schoten ze je neer. Hij gooide de palen in de vaart en ging dan rustig achter 't huis zitten, de palen kwamen gewoon op de stroom aandrijven. Ik trouwde met Gré Meijer in 1945. Haar zuster trouwde op dezelfde dag. Ik was toen 27 jaar. Er was geen vervoer maar de meelboer had een vergunning om te rijden. We zijn dus met de auto van de meelboer naar Alkmaar gegaan voor de foto. We hebben vier maanden bij de familie Meijer ingewoond. Daarna gingen we op de Startingerweg wonen in 't huis waar ik nu nog woon. 't Waren twee woningen onder één kap. 't Kwam leeg doordat de weduwe Baltus, die er woonde, overleed. Je had toen een goed contact met je omgeving omdat je op elkaar was aangewezen, 'n Broer van m 'n vader woonde naast me en in de zomer zetten we de bank buiten en zaten gezellig met de buren te praten. Ik mis die contacten die we vroeger hadden. De mensen gaan met vakantie of met de auto weg, ze kijken televisie, ze hebben er geen behoefte meer aan. Ha zeven jaar huwelijk, in 1952 overleed m'n vrouw en ik bleef met twee kinderen van vier en vijf jaar, 'n zoon en 'n dochter, over. Ik hertrouwde met Grietje Jelluma. We kregen nog twee dochters. We hebben nu elf kleinkinderen en zijn heel gelukkig. Ze hebben me ook een keer bij het zangkoor gevraagd. We hadden een paar keer 38

De Groene Valck - Akersloot | 1986 | | pagina 38