Wanneer de katholieken uit school kwamen hielden we ze tegen met stokken, dat was sport. We moesten wel zorgen dat we op tijd weg waren, want de katholieken waren in de overmacht. Van ging je met je eigen buurjongens naar huis en thuis speelde je weer met elkaar. Ik ben praktisch opgegroeid met Jan en Wim Veldt, ik speelde daar altijd. Vaar was levend goed: kalveren en koeien en overal mocht je komen. Ik mocht ook met paard en wagen mee om te melken. En natuurlijk was 't brood bij de buren lekkerder dan thuis. Als je lastig was kreeg je een schop en je hoefde 't thuis niet te vertellen want dan kreeg je er nóg een. Zondag was helemaal een feestdag. Ve boeren gingen dan met de glazen wagen naar de kerk. Ve eerste fiets die ik kreeg was van m'n broer Jan geweest. Als er iets aan de fiets mankeerde was 't zes, zeven weken lopen want de fiets werd niet zomaar naar de fietsenmaker gebracht, dat was er niet bij. Over de brug woonde toen Kee Balvers, ze ging met de glazen wagen naar de kerk en ik stond op de weg. Ve uitstekende delen van de wagen pakten m'n fiets en voor ze "hó" riep lag m'n fiets eronder en toen was ik uitgefietst. Ik heb m'n hele jeugd in 'n oud huis aan de Sluisweg gewoond. We konden er allemaal makkelijk in. We sliepen in 'n bedstee met onderkooi een meter boven elkaar, 't Was bar gezellig vooral als er iemand jarig was en de hele kamer vol mensen. Van lag ik met m'n oor voor de kier. Boven werden ranonkels en anemonen gedroogd. Een betere plaats was er niet want 's winters werd beneden de hele dag de houtkachel gestookt. Ve zijloods die nu aan de schuur staat is 't enige dat is overgebleven, want het hout en de dakpan nen komen van ons oude huis. Toen ik van school kwam was verder leren er niet bij. 't Wiedersmandje stond klaar en je kon van 's morgens zes tot 's avonds zeven helpen. We maakten altijd zeventig uur in de week. Zaterdags had je een vroegertje, dan mocht je om vijf uur ophouden. We gingen wel naar de avondschool, twee jaar twee avonden in de week. Ve lessen waren in de openbare school. Je kreeg er een diploma voor. Niet 36

De Groene Valck - Akersloot | 1986 | | pagina 36