ONS DORPSWAPENdeel 2 (Slot). Door: Joh.P. van Mullem e stads- en dorpswapens vonden hun oorsprong in het stads- of dorpszegelof zijn ontleend aan de geschie denis, of aan de beschermheiligeof aan een legende, of aan de ligging, of aan de naam enz. Later in de geschie denis vinden wij op de kaart van Matthias Smallegange (1620- 1704, rechtsgeleerde te Goes) ons dorpswapen met een rood schild en behalve de drie eikels nog een dwarsbalk van zilver. In Saanlands Arcadia (1658) staat: "De ingesetenen van Akersloot, die in hunnen Schilden en Wimpelen voeren en gevoert hebben drie Akeren" In het Alkmaar's gemeentearchief komt een oude prent voor, waarop te lezen staat: "Drie ekers in 't rodd, is 't wepen van Ekkerslot". In van Ollefen's bekend werk (De Nederlandsche Stads- en Dorpsbeschrijver) staat: "Het wapen van Akersloot is drie akers op een rood veld". Dan komt het jaar 1814. Na het herstel van onze onafhankelijkheid werd op 24 juni 1814 een "Hoge Raad van Adel" ingesteld, welke opdracht kreeg van de koning, de wapens van de openbare lichamen te bevestigen en te registreren. Ingevolge dit besluit werden o.a. alle gemeentebesturen in het nieuwe Koninkrijk der Nederlanden verplicht bij de Hoge Raad van Adel een verzoek in te dienen om een bepaald wapen officieel vast te willen stellen. Waar het vroegere gemeenten betrof werden in de regel geen moeilijkheden ondervonden: figuren en kleuren van de oude wapens werden gehandhaafd en zonder meer geregistreerd, toegekend en "verleend" (een term nog van het leenstelsel afkomstig) Met het jaar 1814 komt dan nu de officiële verandering van het Akerslootse wapen van een rood in een zilver (wit) veld. Veranderde de Hoge Raad van Adel het oude volkse rood in het officiële wit, om een heraldische fout te 28 -

De Groene Valck - Akersloot | 1986 | | pagina 28