Twee dagen later werd geïnformeerd of Engelse onderdanen en of Engels gezinden niet van hier naar Engeland konden ontsnappen. De schout schreef teirug: "Dat vermits deeze plaats op een verre afstand van de zee gelegen is, "en alhier geen middelen bestaan, om de overtocht naar Engeland te "fasiliteren. Tussendoor kwamen de missiven voor de kerken om te bidden en te danken bij 's Konings verjaardagbij de diverse Franse overwinningen en vredesvreugden, enzenz Het weer in de winter van 1808-1809 werkte ook al niet mee. Begin januari lag het dorp ingesneeuwd en moest er een extra aanslag gepleegd worden op de dorpskas. Dertien man moesten sneeuwruimen, wel drie dagen lang, wat op 12 januari 1809 met f21,12 betaald moest worden. Daarna trok W. Gorter met anderen opnieuw aan 't werk, er kwam nog f7,10 aan loon bij. De armoede was groot. Op 25 februari 1809 werd L. Veer gemachtigd om voor de gemeente fl200,= te lenen, om de grote nood tegemoet te komen. De afdracht van de dorpslasten aan de overheid kwam in problemen. Op 7 maart moest de schout, vergezeld van 2 schepenen voor toelichting naar Hoorn. Of de zaak desondanks al te duister was gebleven? Op 19 april kwam het bericht, dat de Drost de voorstelling der dorpsfinancien niet geheel geloofde! De schout moet zich met een nieuw plan van beheer op te stellen "onledighouden"In november zal de schout weer naar Hoorn moeten. Onderwijl was er ook nog een ziekte onder de schapen uitgebroken, zodat de boerenstand nog weer een zorg erbij kreeg. Vanaf het departement kwam navraag over het inenten van inwoners, een nieuwe ongehoorde zaak die ingevoerd moet worden (zelfs vanaf de preekstoel met "leerredenen")De schout schrijft op 15 augustus 1809 terug: "Dat vermits alhier geen Docter of Chirurgijn is, wij geene rapporten "omtrent het getal der alhier gevaccineerden hebben, het egter zeker 26

De Groene Valck - Akersloot | 1986 | | pagina 26