In 1231 wordt Barthold naar de Abdij geroepen. Door de nood van het klooster gedwongen, moest de "keurmede" afgekocht worden. Dit was de pachtsom, die voor het klooster opgebracht moest worden van de landerijen die Barthold voor hen beheerde. Deze goederen lagen tussen de stroom "Galenvoerde" en de parochie Castercem (Castricum). Hoeveel Barthold er voor betaald heeft, staat nergens vermeld. Alle banden met het klooster waren daarmee niet verbroken, want bij een huwelijk met een bruid uit een keurmedig (pachter) geslacht, zou via de moeder de verplichting op haar zonen overgaan. De verkoop van de pacht door het klooster zou via de vererving in sommige gevallen weer teniet gedaan worden. De pacht zou dan door de zonen weer aan het klooster komen. Bovendien werd, om vergissingen te voorkomen, voor de zekerheid een lijst aangelegd van vrijgekochtenen. Dit systeem is zo goed doordacht dat het weerzin opwekt bij het lezen ervan. Eeuwen later zal, niet alleen hierdoor, maar ook door vele bijkomende zaken een geweldige scheuring ontstaan (1517). Heer Barthold moet in 1213 gestorven zijn. Zijn zoon Hugo volgt hem op van 1231 tot ongeveer 1254. In deze tijd zal mogelijk de bouw voltooid zijn van het kasteel, eerder een versterkte hoeve. Dit kasteel stond aan de oever van het Kerkmeer. In 1956 zijn resten van een vierkant torenfundament teruggevonden. Het onderzoek naar de volledige omvang van het gebouw is voortijdig gestaakt. Nu is het onmogelijk de draad weer op te nemen omdat de wijk Kerkmeer op deze grond is verrezen. Het was geen groot gebouw. Het vormde met andere kastelen een verdedi gingsgordel tegen de Westfriezen. Akersloot was een grensgemeente. Het lag aan open water. De "Scermeire" vormde de eigenlijke grens. Denk maar aan de de kastelen ten noorden van Akersloot zoals Boekei en Oudorp alsmede de nog noorde lijker gelegen burcht bij EnigenburgDeze laatste twee lagen aan de rivier de Rekere, die via Alkmaar bij Petten in zee uitmondde. (Wordt vervolgd) Jac Zweeris 13

De Groene Valck - Akersloot | 1986 | | pagina 13