had, verwonderden wij er ons over dat het mogelijk was om op twee zo verschil lende plaatsen in de wereld twee mensen te ontmoeten die dezelfde schipbreuk geleden hadden. Later zou ik nog eens een derde man ontmoeten van dat schip op een wel heel afgelegen deel van onze aarde. In 1939 stevende ik op de Far-ör-eilanden af en toen we met een stevige bries voor Thorhavn arriveerden, seinde ik om een loods. Na enig wachten kwam er een open bootje naar buiten puffen, waaruit een oude man kwam, die bij ons aan boord krabbeldeHij bracht ons keurig binnen en toen we al gemeerd lagen, nodigde ik hem in mijn hut voor een borrel. Toen hij ontdekte dat ik een Hollander was raakte hij aan het vertellen. In zijn jonge jaren had hij nog aan boord van een Hollands schip gevaren. Als stuurman! Op een kleine zeilkotter van Zaandam uit met levende paling op Londen. Toen ik hem vóór was met de rest van het verhaal scheelde het niet veel of hij was in zijn borrel gestikt! Hoewel ik nu drie mensen hetzelfde verhaal had horen vertellen wist ik toch het hele verhaal niet en het was ook moeilijk te achterhalen. Hoe heette dat schip bijvoorbeeld? Maar een mens moet geluk hebben! In 1974 ontmoette ik de heer J. Dil uit Zaandam. Hij gaf me het adres van de heer T. Dil uit Akersloot Op het bedrijf van de heer T. Dil ontmoette ik nog een broer van W. Dil, die destijds de schipbreuk had meegemaakt. Toen had ik de ontbrekende gegevens te pakken. Het schip was de "Vriendschap 1", een zeewaardige kotter en het was in 1892 vergaan. (Wordt vervolgd) A. van Elburg-ter Horst 40

De Groene Valck - Akersloot | 1986 | | pagina 40