de handel te leven. Hij ging met één van hun schepen3 die toen nog van Zaandam uit met levende paling op Londen voeren. Hij vertelde me dat zijn eerste reis ook bijna zijn laatste geworden was. Ze werden in de Theemsmonding namelijk door een Engelse stomer overvaren en verloren hun schip. De opvarenden wisten alle maal op het Engelse schip over te stappen en brachten het er levend af. Maar in plaats van in Londen kwamen ze in Hamburg terecht. Dat was de bestemming van die boot en de kapitein zag blijkbaar geen kans om eerder van zijn onvrijwillige passagiers af te komen. Van die schepen uit Zaandam wist ik wel af want ze hebben ver voor mijn tijd al een ligplaats aan de Theems gehad. Ik nam echter niet veel notitie van het verhaal3 maar het werd interessant toen ik in 1932 een tweede opvarende van die vergane kotter ontmoette. Op een dag trof ik een man die veel belangstelling had voor de schepen waar ik op voer. Zelf had hij nog op de grote windjammers gevaren uit het laatst van de negentiende eeuw. En ook op de palingschepen van Zaandam op Londen. Hij vertelde me dat hij nog eens met zo'n kotter schipbreuk had geleden. En toen kreeg ik het verhaal voor de tweede maal te horenmaar nu van een zeeman. Hij vertelde dat ze in de buurt van het lichtschip "Galloper" met rustig weer in de mist gelopen waren. Toen hij na de hondewacht werd afgelost3 hoorden ze van verschillende kanten mistseinen van schepen. Hij ging daarom niet in de kooi maar stak zijn pijp op en ging even op de bak liggen. Hij was toen toch vrij spoedig ingedommeldwant toen de klap van de aanvaring kwam was zijn pijp nog warm! Het moet dus vlak na vieren gebeurd zijn. Toen hij aan dek kwam zag hij in één oogopslag dat hun schip verloren was. Maar gelukkig had hun hoofdwant zich vastgehaakt aan het aanvarende schip. Daardoor kregen ze de tijd om over te komen op de stoomboot. Toen hij al aan dek van die boot was zag hij dat hun passagier3 het zoontje van de baas3 moeite had om van boord te komen. Die zag de mogelijkheden die er nog waren natuurlijk niet zo snel als deze doorgewinterde zeelieden. Hij moest weer terug aan boord van het zinkende schip om de jongen te redden. Toen ik hem vertelde dat ik dit verhaal al eens gehoord had en dat ik die jongen in Londen persoonlijk ontmoet 39

De Groene Valck - Akersloot | 1986 | | pagina 39