VOORGESCHIEDENIS VAN DE VRIJWILLIGE BRANDWEER VAN 1823 TOT DE OPRICHTING IN 1928. p 14 november 1928 is de vrijwillige brandweer in Akersloot opgericht. Dit betekende niet dat er voor die tijd geen brandweer was. Er was wel degelijk een brandweer, alleen niet in georganiseerde vorm. Men stond in die tijd ook niet zo te trappelen om een brandweer op te richten en om materiaal aan te kopen. In mei 1823 had de Schout een missive ontvangen van de Gouverneur van Noord-Holland waarin hij werd gesommeerd om "onverwijld over te gaan tot het formeren van een REGLEMENT tot voorkoming van brand en het aanschaffen van middelen tot blussing van de brand". Dit was al de tweede brief van de Gouver neur. Op 31 december had de Gouverneur zo'n zelfde schrijven gezonden aan de Schout, maar deze had bij de brief van 16 januari 1823 al laten weten er niets voor te voelen. Nadat de Schout deze tweede brief van de Gouverneur van mei 1823 eerst vier maanden had laten liggen, riep hij op woensdag 2 oktober 1823 de raad bijeen. Op die vergadering besluit de raad achter het standpunt van de Schout te blijven staan omdat "de gebouwen alhier te ver van elkander staan om enig nut van een brandspuit te kunnen verwachten, temeer daar er geen doelmatig punt in de gemeente bestaat, vanwaar men spoedig genoeg aan onderscheidene plaatsen alhier zou kunnen komen tot het aanbrengen van hulp". Na vier maanden komt de raad opnieuw bijeen, en wel op woensdag 8 maart 1824. In deze vergadering wordt een brief voorgelezen van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland waarin deze de gemeente opdraagt om 2 draagbare brandspuiten aan te kopen. De Schout en de raad blijven hiertegen toch wat onwillig en in de vergadering van 25 augustus 1824 wordt aan de Schout opgedragen om een cor respondentie aan te gaan met de gemeentebesturen van Zuid- en Noordschermer, Graft en Uitgeest met de vraag of in geval van nood, hulp van die plaatsen zou 26

De Groene Valck - Akersloot | 1986 | | pagina 26