waren nog gebleven. Zo werd op 3 december 1806 nog officieel bepaald dat het buurregt voor Schout en Schepenen gehouden zou worden op 11 december a.s., 's morgens 11 uren. Er kwam echter niemand opdagen. Ook dit gebruik scheen geschikt voor afschaffing. Nog eenmaal op 15 december 1807 leest men van zo'n jaarlijkse vereffeningsdag van alle ingezetenen in het oude regthuisdaarna niet meer. Maar de stroom missiven, door de overheid gezondenhield aan. Een ervan geeft ons informatie over de landbouw en de landerijen. "Het getal der morgens Bouwland alhier na gissingh (is) 60 morgens. "De Produkten van dezelve zijn Koorn Rogge, Erwten, Boonen, AardappelenRapen ook hennip en in deze jaren zal men ook Vlas "zaaijen. "wordende meestal bebouwd door 't te beploegen en te bezaaijen, enkele "akkers worden gespit en dan beplant. "Het getal der morgens Grasland is 770 morgens (Zuidschermer viel er "buiten) "Boschland is hier van geen belangh off wel niet noemenswaardig "Het soort van hout dat er nog groeyd is Willigh, Eist en Esch. "Het soort van Gronden is alhier gemengde aarde, zand en veen. "Dezelver qualiteit over 't algemeen zeer ongunstig vermits het des "winters voor het grootste gedeelte onder water legd. "Waarde der landerijen is zeer ongelijk - veel van geen waarde gelijk "de Woude en den Hem, welke door de laatste stormweder aanzienlijke "schade hebben bekoomen. Ook van 25, 100ja enkelde van 250 guldens "'t morgen ingevolge de publieke verkooping nog van dit jaar. Schout Veer antwoordt keurig op deze missiven en laat de overheid uitvoerig weten hoe het er voor staat. Ook wordt er gewerkt aan verbeteringen van weg en haven. 18

De Groene Valck - Akersloot | 1986 | | pagina 18