koopman. Andries Zinnige was winkelier, Arent Roukema bakker, Klaas Scheltus smid en Piet de Grood klerk. Verder een herbergier tevens winkelier bij de huizen rondgaande, een huisslaohter, een schoolhouder, 4 wevers werklieden, een spinner, vier spinsters, de vroedvrouw en nog wat handwerkslui. Op Starting staat alleen een schippersknecht vermeld. Bovendien woonde er een in 't "boshuijs"Waar was dat? Zomer 1806 waren hier 95 buitenlanders, meestal maaiers die tijdelijk bij de veehouders te werk kwamen. Zij werden "hanepikkers" of ook wel "poepen" genoemd. Het aantal maaiers geeft aan dat velen in 't boerenbedrijf hun brood winning hadden. Zij vielen echter niet onder de patenten, zodat zij niet offici eel vermeld staan. Ook de dorpsstier moest geregeld zijn werk doen. Dit werd per dier opgete kend zodat we nog iets meer te weten komen. De lijst van "Stierengelden" vermeldt in 1805 37 namen van personen die geheel of gedeeltelijk van hun boerenbedrijf leefden. De Wed. Jan Gorter had 24 koeien, zij had de grootste boerderijDaarna volgen Klaas Stadegaart en Klaas Morsch met 20, Dirk Verduyn met 18, Jan Schoorl en de president Schepen Cornelis Kleef met 17, Cornelis Admiraal en nog 3 anderen met 16, Cornelis Meijne met 15 en Jan Blokker met 7. Verder staan opgetekend Jac. Pundt, Pieter Stekelbos, Cornelis Blokker, Jan Schuyt, Jacob Klaasz Krom, Dirk Krom, Jan Cappeteyn, Heyn Verduyn, Jan Reyerse Dam. Dan varieert het getal van 6 tot 1 bij boeren die meestal een dubbel bedrijf hadden. Zo wisselt de lijst ieder jaar met enkele namen meer of minder. Niet iedereen maakte gebruik van de dorpsstier, die geleid werd door de bulloper met zijn hoorn waarop hij luid liet horen dat hij in aantocht was. Ook boerenarbeiders hadden evenals hun baas geen patent nodig, zodat hun aantal niet te benaderen valt. De oude gemeenschap van ons dorp stond echter met al zijn nieuwdoenerij nog altijd half in de oude tijd. De buurregtdagen, stammend uit vroegere tijden, 17

De Groene Valck - Akersloot | 1986 | | pagina 17