"stiptelijk te gedragen na 't placaat op de Convoyen en Lioenten. Tot vrachtrijder en schutter te Akersloot was aangesteld Rijer Dam, met uitsluiting van alle andere particuliere personen. Hij moest zich voorzien van een goed paard en dito wagen "om alle vragten welke in onze dorpen moeten worden gedaan, voor een ingezetene" Het ambt van schutter hield in dat hij het vee dat was uitgebroken en op de openbare weg liep, moest vangen en insluiten in het schuthok. Dit stond op de plaats in de Buurt waar nu de brandweerkazerne staat. De boeren moesten aan de schutter een boete betalen voordat zij hun rund terugkregen. Het is wel aardig te weten wie de neringen dreven in de verschillende buurten. In Molenbuurt woonde in 't molenhuis (watermolen) de zetbaas of molenaars knecht. Hendrik van Weteringen was barbier, Pieter Bakker dorps timmerman met 4 knechten en Evert Bruin timmerman met 2 knechten, deze was tevens winkelier. Jan Bakker was vrachtschipper en tevens koopman. Verder woonden er een slachter voor eigen rekening, een spinstereen schippersknecht, een schoenlapper, een schil der, twee kleermakers, waarvan één niet knecht alsmede twee winkeliers en een winkelierster bij de huizen rondgaande. Op Sluisbuurt was Cornelis Blokker slachter, niet voor eigen rekening (oftewel huisslachter)Jan Blokker was scheepstimmerman met knechttevens biersteker verkoop per vaatje). Wed. Klaas Blokker was winkelierster evenals Cornelis Admiraal, die tevens schulp schipper was. De familie Blokker en aanver wante familie Admiraal waren de mensen van de schulpvaart. Jacob Stierp was koopman en Jacob Tijsz Krom bakker met knecht. Verder woonden er twee groente verkopers, een schippersknecht tevens winkelier en een schippersknecht die zijn huisje had in de Hempolder Op Kerkbuurt woonde Lourens Veer, notaris, die tevens fabriceur was op de firma van d'erve Jacob van der Sluys (weverij) "werkende met minder dan 49 knechts in permanente dienst" (dit was een belastingformule) en bovendien 16

De Groene Valck - Akersloot | 1986 | | pagina 16