LOURENS VEER (Vervolg) Pe aanloop naar de grote oorlog is begonnen. Op 19 oktober 1806 verschijnt de oproep voor manschappen voor de "veldtrein"Hiervoor heeft men mannen nodig die met paarden kunnen omgaan. Zij moeten zich naar Delft begeven. Bode Bosman moet convoceren "de landlieden boven 16 jaar" om op 22 okto ber 1806woensdag a.s. om 2 uren, voor het gemeentehuis te komen "om dezelve te informeren wegens deze hoogst noodzakelijke orders". De bode moet met alle ernst en nadruk aanmanen om te komen. Het succes van de aanmelding voor paardevolk is: Pieter Jansz Pel, oud 57 jaar, "na zijn jaaren een vlugh man, dog gaande over de eene zijde eenigsints qualijck" en Jacob Jansz Willige, oud 21 jaar, "een zeer gezond vlugh jongelingh" Op 29-7-1806 moet de lijst van "Uitgifte van de Patenten op de Weeringen Beroepen en Bedrijven en enige objecten van Weelde en Vermaak" opgezonden worden Was vroeger voor het uitoefenen van sommige "dorps Ambten" een acte van commissie nodig, nu worden het patenten voor bijna alle neringen en ambachten. Dit kost slechts een jaarlijks bedrag. Uit deze lijsten krijgen wij informatie over de vaklui die ons dorp rijk was. De ambachten moet men ruim zien, zoals bijvoorbeeld de overzetter van 't Stet in de Hoorne. Hij was houder van dat ambacht, tevens dorps functie "den burger Jan Cornelisz Dekker, als beurt en marktschipper vandaar (Akersloot) op Amsterdam, Haarlem en Alkmaar en desselfs legplaatsen "bepaald te Akersloot en de haven van Cornelis Dekker op de Molenbuurtnu café en aan "de Schermerdijk aan 't Stet, bij de "Blokkerweg "te Amsterdam aan de Mosselstijger en aan de beestenmarkt. "te Haarlem aan de nieuwe Stads Herberg en "aan de brouwerij "'t Scheepje en te Alkmaar op 't dronken oord met last om zig 15

De Groene Valck - Akersloot | 1986 | | pagina 15