Dieuwertj e We kregen vier kinderentwee jongens en twee meisjes. Cortje was de oudste, geboren in 1928. Toen hij gedoopt werd gingen we met de auto van buurman Groot over het ijs naar Akersloot. Buurman Groot was de eerste die hier een auto had. Toen Cortje vijf jaar was kreeg hij blindedarmontstekingHij werd zo ziek dat ik m'n man van het land moest halen. De dokter moest uit West-Grafdijk komen en we gingen in de auto van de dokter naar 't ziekenhuis in Alkmaar. Cortje was niet meer te redden. Zover wij weten zijn er maar twee verdrinkingsgevallen op de Woude geweest. Een ervan was onze Arie, die toen twee jaar was. Ik zou met hem te melken gaan. Opoe zorgde voor ons Guurtje, die toen nog in de kinderwagen lag. Ik had een lange meikerstijd en ging nog even in huis om een luier en een hoedje te halen. Toen ik terugkwam dreven Arie's klompjes in 't water. Dat was een toestand. Ze waren vlakbij een huis aan 't bouwen. Ik gilde en iedereen van de bouw sprong te water, maar ze konden hem niet meteen vinden, 't Is voor het Sluisje gebeurd, daar stroomt het water altijd. Hij was zelf in 't schuitje gegaan denk ik, want later zagen we dat hij z'n handjes aan de schoeing had bezeerd, 't Was heel verdrietig We hebben dus twee dochters overgehouden. Later zette ik de kinderen aan een touw buitên, de pot erbij. Anders zat je zo in angst. Hendrik: Ik ben met twaalf koeien begonnen en toen ik meer land kocht had ik acht tien koeien. Om de waarheid te zeggen: ik paste wel goed op m'n koeien, maar als ik in 't land stond te krozen en te grippelen dan keek ik en dacht: "Moet ik dat hele end nog?". Ik ging liever handelen in Purmerend, eerst op de fiets, later met een brommer en nu heb ik al jaren een auto. M'n vrouw heeft me altijd goed geholpen. We boenden de melkbussen in 't kanaal, daar is nog nooit een mens van doodgegaan. We hebben dertien jaar 13

De Groene Valck - Akersloot | 1986 | | pagina 13