getuigen. Tenslotte zou een stelselmatig bodemonderzoek nog wel historisch mate riaal aan het licht brengen. In augustus j.1.(1957 red.) zijn bij toeval o.m. zware torenfundamenten gevonden; ongetwijfeld is hiermee de plaats ontdekt waar het kasteel der Edelen van Akersloot heeft gestaan. De natuur heeft aan Akersloot stellig haar gaven niet verkwistMaar het water, in vroeger eeuwen (d.w.z. vóór de grote droogmakingen) de bron der grote welvaart, is nog steeds- zij 't dan in ander opzicht- een glanspunt ge bleven. Akersloters vinden 'het Alkmaarder meer' een onaanvaardbare benaming en spreken, meer vertrouwd, nooit anders dan van 'de Meer'. In mijn jonge jaren heb ik veel langs en op de Meer gezworven.-wandelèhde vissenderoeiendezeilen de, reizende per Alkmaar Packetfuiken ophalende met een visser,schaatsrijden- de. Maar vooral niet minder waardeerde ik de polderwateren- waaronder twee schilderachtige meertjes- gelegen ten westen van het dorp. Bij plant-en dierkunde op de H.B.S. in Alkmaar werd ons af en toe op gedragen planten mee te nemen voor determineringMet gepaste trots kon ik dan wel eens een orchidee verschaffen. Het zal wel een orchis morio zijn geweest. Ze zijn nog te vinden aan de oevers van het Slikkerdie en het Overdie. Het was ple zierig te lezen dat 'Natuurbescherming' zich thans ook in dit ongerepte water landje doet gelden. En nu het dialect; als de kous in de petroleumlamp niet geheel recht was afgestreken ging de vlam scheef branden en we noemden dat loeven, 't geen meestal met walmen gepaard ging. Onder koppiedoen verstonden we ook,en in't bijzonderhet avondbrood eten, ook wel aangeduid als halfzessie. Het woord kopje alleen werd veel vervangen door kom of kommetjekop en schotel heette kom en bakkie en ik maak me sterk dat men in Akersloot nog trosnarcissen kweekt die kombakkies genoemd worden; een wit bakkie en een oranje kommetje Het woord opstijveren duidde meestal op een lichamelijke gesteldheid. Ik herinner me een verhaal van mijn vader: hij en zijn broer- nog jong- beland- 5

De Groene Valck - Akersloot | 1986 | | pagina 5