HERINNERING DOOR A.S.HENNES 5 eer oude herinneringen betreffen het dorp waar ik in mijn prille jeugd woonde en later nog gedurende vele jaren vakantie en verlof doorbracht ze betreffen Akersloot en vooral ook het aldaar gesproken dialect. Dat zal wel veel overeenkomst met de talrijke andere Noordhollandse dialec ten vertonenmaar toch ook wel zijn eigen bijzonderheden bezitten zowel in woord als in toon. De veelheid op dat gebied moet wel indrukwekkend zijn. Een in Barsingerhorn geboren vriend van me vertelde me dat hij, indertijd reizen de per stoomtram langs de dorpen zijner streek, aan de verscheidenheid der dia lecten kon horen aan welk station de tram stopte. Ik twijfelde hieraan niet, gezien mijn eigen ervaring dienaangaande in andere Noordhollandse dreven; boven dien was genoemde vriend een zeer geloofwaardig en ernstig man. In zijn Noordhollandsche arcadia' van 1732 schrijft Claas Bruin van Akersloot onder meer: 't Is Akersloot nu van zijn glans berooft En heerlijkheidmaar 't geen welëer het hooft Der dorpen plag van Kenmerland te weezen. Een gedichtje onder een dorpsgezichtzoals er in de 18de eeuw zeer vele door Anna C.Brouwer zijn getekendbegint met: 't Aanzienlijk Akersloot Een en ander duidt op de historie en, inderdaad, de geschiedenis van het dorp in de grijze oudheid reeds bekend als Axmeriscotais zeer belangwekkend. Van het dorp bestaat- in manuscript- een uitvoerige en zorgvuldig gedokumenteerde kroniek. Van de glans en heerlijkheid zijn geen aanwijsbare tekenen meer aanwe zig, geen oude kerk, geen antiek regt- of raadhuisWel bevinden zich in de archieven waardevolle stukken- in druk en in beeld- die van de vergane glorie 4

De Groene Valck - Akersloot | 1986 | | pagina 4