Dit zegel kunnen wij wel een "gemeente-zegel" noemen, doch dienen ons dan bewust te zijn, dat deze uitdrukking een anachronisme is. Van "gemeente" in de ons gebruikelijke zin was toen nog geen sprake. In de middeleeuwen en ook in het tijdperk der Verenigde Republiek is de gemeente een verzameling men sen, die om een of andere reden bij elkaar horen. Men kon in die tijd dus spre ken van de 'gemeente van Akersloot'd.w.z. de inwoners van Akersloot. Van de 'gemeente Akerslootkan men eerst spreken in 1850, toen de Gemeentewet werd ingevoerdDe oude betekenis komt naast de moderne, nog voor bijvoorbeeld in 'kerkelijke gemeente'enz. In het stuk van 1357 spreken de schepenen van "onsen mients lands zeghel". Het zou juister zijn als hier in plaats van"algemene landszegel" ge sproken werd van zegel van gezamenlijke landerijen. De 'mient' was namelijk het algemene land en water der gemeente-mensen. Tot de grond in de mient waren slechts de leden van de mient of de gemeente gerechtigdDat er in verdraaid westfries gesproken wordt van 'mients lands zeghel' is duidelijk. Het is name lijk het zegel van de algemene landerijenvan het gehele gebied der buurt schap. Buurtschappen, koggen, goën, ambachten en ook de hoogste westfriese re gering hadden gemenelandszegelsMient, ment e.d. zijn technische termen voor buurtschap, dorp. Het aangeven van kleuren op zegels komt eerst in de 17e eeuw in ge bruik. Wij kunnen van het Akerslootse zegel van 1357 dus niet leren, welke kleur het wapenschild en de wapen figuren bezaten. Omstreeks 1350 bestaat een algemene voorkeur voor het laten snijden van grote zegels. Zo'n zegel zal in oude tijden wel goed zijn opgeborgenVan de Amsterdamse zegelstempels bijvoor beeld lezen wij, dat zij afzonderlijk in een 'koffer' met verschillende slo ten bewaard werden, waarvan ieder der burgemeesters dier stad een sleutel had en die wel bewaard werd in het gemeentehuis of in de kerk. Ook te Hoogwoud werd het archief geborgen in een kist, genoemd de Stedekist'Deze kist stond in het raadhuis en was gesloten met zes sleutelsvermoedelijk passende op zes 39

De Groene Valck - Akersloot | 1986 | | pagina 39