ONS DORPSWAPEN door Joh.P.van Mullem. et is niet zelden voorgekomen dat twee dorpen, zoals hier Akersloot en Uitgeesteen gelijkluidend privilege verkregen hebben te zelfder tijd. Het waren dan stukken opgemaakt door een kanselarij of secretarieGe lijke en gelijktijdig verkregen privilegiën doen dan gelijksoortige dorpszegels ontstaan. In vroeger tijden bezaten de kleine steden en dorpen geen wapen doch hoogstens plaatselijke merken en zegelfigurendeze merken werden ook op grensstenen aangebrachtook op gemeente-eigendommen en-producten. Zo werd aan Westzaanden en Krommenie op 14 december 1607 een wapen verleendge lijk aan dat, waarmede tot die tijd haar botertonnen gemerkt moesten worden voor de Amsterdamse markt Of Akersloot eerst zulk eem "dorpsmerk" gehad heeft, is ons vooralsnog onbekend. Waarschijnlijk zal dit echter niet het geval zijn geweest, daar de bewoners van deze plaats nog geen tolrecht verkregen hadden. In het Saanlands Arcadia staat:"De dorpen moesten noodtsaekelijck wapen- teekenen geb rug ekenoock in het omme voeren met hunne Schepen door de Landen van Hollandtwaer se te handelen en te koopmanschappen hadden en Tol vrij wa ren". Het plaatselijk zegel van Akersloot zal toen wel één of meer eikeltjes vertoond hebben. Zekerheid hebben wij echter voor die jaren niet.De histori sche zekerheid omtrent het zegel vangt aan met de jaren 1355 en 1357 aan oorkon den van Egmond van 25 maart 1355, en 13 en 22 augustus 1357. Het zegel van 22 augustus 1357 vertoont een schild beladen met drie eikels en heeft tot rand schrift Akerslote"Alle drie keren wordt het zegel gebruikt door de schepenen van Akersloot. In 1355 wordt het in de tekst aangeduid als "hoer mien- re bure zeghel13 augustus 1357 als "onsen ghemienen lands zeghel van Aker sloet" en 22 augustus 1357 als "onsen mients lands zeghel". 38

De Groene Valck - Akersloot | 1986 | | pagina 38