deftige dokter die de ziekte niet onderkende. De dokter kreeg ook roodvonk. Z'n assistent kwam onder meikerstijdhet kind moest ogenblikkelijk naar het zie kenhuis. Dat was een hele opschudding want dat ging niet zo gemakkelijk. M'n vader had toen een jong vlug paard. Eén van de jongens van Balvers werd ge vraagd mee te gaan om 't paard bij 't ziekenhuis vast te houden. M'n broertje heeft twee of drie dagen in het ziekenhuis gelegen en is overleden. Ook is m'n broer Theo op 43 jarige leeftijd overleden. Hij was Montfortaan en heeft z'n theologische studie in Rome gedaan. Jaap Min uit Bergen heeft bij een jubileum jaar van de Monfortanen in de kapel in Oirschot een glas-in-loodraam gemaakt. Toen m'n broer 'n keer naar Jaap Min ging, reed hij op mijn Kaptein Mobglette. Ik zei nog: "Ben je wel gewend op zo'n brommer?"Hij verongelukte bij Egmond- Binnen. Dat was heel erg. Zo hebben m'n vader en moeder heel wat meegemaakt, ook de eerste We reldoorlog. Ik weet nog dat Piet Schut en Dirk Blom,een neef van m'n moeder onder dienst waren. Ze lagen bij 't fort in Krommeniedijk. Piet Schut (van de Hoogegeest) en Dirk Blom waren echte werkers en rondom 't fort hebben ze een tuin gemaakt. Ik zie ze nog thuis komen met twee grote bloemkolen aan een touw tje om hun nek. Toen ik voor het eerst naar school ging werd ik niet door m'n moeder weggebrachtik liep mee met de meisjes van Veldt. We ruilden altijd onze bo terhammen, want de meisjes van Veldt hadden liever brood van de bakker en ik had liever 't brood dat buurvrouw Veldt had gebakken. Ik heb gewoon de lagere school doorlopen en kon vrij goed meekomen. Ik wilde eigenlijk verder leren. M'n vader en moeder waren er niet vóór en toen gebeurde dat ook niet zo vaak. Meester Sernee had tegen grootvader gezegd: "Jan moet verder leren, laten we hem nog maar een jaar houden". We zaten met z'n tweeën in de zevende klas, Dora Terluin en ik. Piet Betjes zat in de acht ste klas. Toen ik van school kwam moest ik op de boerderij helpen en melken le- 30

De Groene Valck - Akersloot | 1986 | | pagina 30