Koppes en zijn vrouw woonden in een huisje op Starting waar nu het huis van Contelaar staat. Op een keer voelde Piet zich niet lekker en ik zei: "ga maar naar huis". Sinds die tijd is hij thuis gebleven. In die tijd liep de weg vanaf Starting langs ons huis, daar was de op rit voor de brug naar Limmen. M'n moeder wist nog dat het een zandpad was en dat er in de winter niemand doorging't was allemaal prut. Als het voorjaar werd, kwam de weduwe Groen van Boekei altijd 't eerste langs. De weg van Uit geest naar Limmen is 't eerst verhard en later dat deel van de Startingerweg dat toen nog van Limmen was. Onze boerderij stond eerst naar het westen. De boerderij is in de zo mer voor 1883 verbrand't vee liep buiten. De Mariahoeve is weer herbouwd en bestaat nu honderd jaar. Door de vaart voeren meest schelpschippersiedere schelpschipper was een ondernemer op zichzelfDe schelpen werden naar de branderijen van Uitgeest Spaarndam en Haarlem gebrachtIn de Alkmaardermeer werden de schelpen overge laden op grotere schepen. Toen waren er nog veel schelpen nodig want er was geen Portland cement. Op de terugweg werd er, vaak bouwmateriaal voor Castricum meegenomenOnder andere had Verduin een paar schepen en Ar ie en Klaas Molenaar waren schippers. Toen mijn vader veehouder was, was er vaak tegenspoed, want om de drie a vier jaar kwam er mond-en klauwzeerAls de koeien het in september kre gen had je geluk want dan had je de melk van de zomer al te pakken. Je verloor altijd wel een paar koeien en er werden ook koeien waardeloosZe noemden het mond-en klauwzeer: de beesten konden niet eten, ze hadden een dikke tong, dat ging na een week wel over. Maar de poten, dat ging niet over en sommige koeien kregen verkeerde uiers. Wat veel indruk op me gemaakt heeft was het overlijden in 1916 van m'n broertje die toen vier jaar was. Er heerste in die tijd roodvonk: Trijntje Meyne is toen overleden en meerdere mensen in het dorp. We hadden een heel

De Groene Valck - Akersloot | 1986 | | pagina 29