12 uur. Op 7 januari 1806 werd vrijheid gegeven plaatselijke belastingen te heffen volgens een nog te maken regeling. Op 3 april schreef men keurig het"Re- glement van het Gemeentebestuur van Akersloot en de Woude"14 artikelen werden naar de overheid gezonden.Ter voorkoming van de kliekgeest in de vroegere regen tent ijd was er in opgenomen ,dat bloed en aanverwantschap tot in de 3de graad verboden was voor te kiezen Schepenen of Municipalen. Ook werden aanhankelijk heids verklaringen opgezonden, verplicht voor allen die "tractementen of emolu menten" genoten van de gemeente. Groot nieuws bereikte ons dorp; Lodewijk Napoleon, broer van Napoleon Bonaparte was koning van Holland geworden. Ons land was dus een Koninkrijk. In ons dorp ging men echter zijn gewone gang en veel veranderde er niet als men de kasboeken uit die tijd nakijkt. De meelmolen was een bron van zorgze had de laatste jaren alleen maar verlies opgeleverd Ook leest men re gelmatig dat men extra uitgaven te doen heeft in verband met politieke en mili taire spanningen.Ook de armenvoogden verkeren in grote geldnood.Om de armsten nog enigszins te kunnen helpen moet men geld bij particulieren lenen. Men leent o.a. van Maertje Magne een bedrag van f 260,tegen 4%, van Maerten Schee 300,-- tegen 5%. Ook J. van Veen en Cornelis Kleef f als armenvoogden lenen aan het armenbestuur tegen 5%. Een collecte brengt nog f 190;16Veelvuldig komt bij de postonkosten' een doodskist, een doodslaken e.d. voor .Zo arm was men dat zelfs het laatste wat men te betalen had, niet betalen kon. Soms schafte men voor de armsten een spinnewiel of materialen voor het maken van kioskoord aan, om zodoende de werkloosheid enigzins te bestrijden.In 1809 leende de gemeente aan de dorpsarmen een bedrag van f 1200,en het volgende jaar werd een subsidie van f 400,verleend Ook de toren van de Dorpskerk gaf weer zorgen Hoewel in 1789 nog ge restaureerd vertoonde ze nu al weer tekenen van verval. Op 22 mei 1806 komt de dorpstimmerman Pieter Bakker naar de Raadsvergadering om de volgende mededeling 16

De Groene Valck - Akersloot | 1986 | | pagina 16