de gehele gemeenschap genoot hij het volste vertrouwen. In 1798, het jaar van de staatsgreepwerden alle bestuurders ontsla gen, zowel de schout, secretaris als schepenen. De laatsten behielden echter wel de rechtspraak, ook de lagere functionarissen mochten aanblijven. De agen ten van het administratie bestuur stelden nu, zonder verkiezingenals leden van de Municipaliteit de oud-schepenen Hendrik Lee, Cornelis KleeffP.van de Velden en Jan Berkhout aan. Wulbert Duyneveldt werd kapitein van de Gewapende Burgerwacht, Cornelis Kleeff President-Schepen en Lourens Veer Schout-civil- secretaris De oorlog moest toen nog komen, zoals u waarschijnlijk wel weet.Alles bleef vrijwel onveranderd tot 1804. In dat jaar kwam er een niéuw reglement op het gemeente bestuur in de geest van de nieuwe grondwet van 1801. De gemeente raad bestond toen uit; Jan Gootjes, Jan SchuytDirk StadegaartJan Berkhout en Cornelis Kleeff. Ze werden het jaar daarop weer als herkozen verklaard en nu werd bepaald, dat men na vijf jaar af moest treden.Ook hier werd de hand mee gelicht want toen in 1805 Cornelis Kleeff aftredend was en niet herkiesbaar bleef hij toch aan en zo ging dat nog jaren door! Lourens Veer bleef Schout en men had er vrede mee.In 1803 werd er ge ïnformeerd naar de gang van bestuurlijke zaken in de gemeente Akerslootmen antwoordde:" dat met de Ampten van Schout en Secretaris alhier sedert 1788 is gechargeerd: Lourens Veer". De Ambachtsheren begonnen zich ook weer te roeren, ze wilden hun ou de rechten en de opbrengsten daarvan weer opeisen. Ons dorpsbestuur betaalde nog altijd af, hier en daar vocht men die oude rechten aan middels processen maar de afloop daarvan was altijd in het voordeel van de 'Heren In 1805 werd een nieuwe functie ingesteld"gecommitteerdens ter rege- "ling van de dorpslasten, opneemen en sluyten van dorpsrekeningen, etc." Deze kascomissie bestond uit vijf personen. De dorpelingen kondenheel democra tisch, bezwaar maken en wel op maandag 10 februari 1806 des morgens van 9 tot 15

De Groene Valck - Akersloot | 1986 | | pagina 15