den present waren, werden Cornelis Dekker presidentCornelis Megne secretaris en L. Stierp en J. Admiraal als leden, tot gecommiteerden benoemd. Alleen L. Stierp was protestant De nieuwe constitutiegeheel naar Republikeinse zin, werd nu ter goedkeuring aan de gezuiverde grondvergadering voorgelegd Er stemden 40 voor en 8 blanco.De Bataafse Republiek eiste nog zuiverder stemgerechtigden en de vol gende verklaring moest ondertekend worden: "Ik houde het Bataafse volk voor een vrij en afhankelijk volk, en beloof aan "hetzelve trouw. Ik verklaar mijnen onverander lijken afkeer van het Stadhouder- "lijk bestuur, het federalismusde Aristocratie en de Regeeringsloosheidik "beloof dat ik in al mijne verrigtingenhet zij als stern-oefenende Burger, het "zij als kiezer alle de voorschriften der Staatsregering getrouwelijk zal op- "volgen en nimmer mijne stem geven aan iemand wien ik houdt te zijn een voor- "stander van het Stadhouderlijk of Federatief Bestuur van de Aristocratie of "Regeerloosheid" Er tekenden 130 personenwaarvan 23 met een kruisje, 4 kwamen er te laat meedelen beschouwd te willen worden, getekend te hebben. In 1795, echter, bestond de bevolking van Akersloot uit 838 inwonersde onder- teking was dus verre van volledig!. Of telden een aantal Akersloters gewoon niet mee? Er kwam weer een kentering in de politiek en de invloed van de Rooms- katholieken nam weer af, terwijl de Gereformeerden meer invloed kregen. In 1801 werd tijdens een grondvergadering over het"Aangeboden ont werp van Staats.regering" gestemdslechts 23 stemgerechtigden waren aanwezig. 3 stemden voor n.1. de Schout, de dorpsbode en Willem Schee, de anderen waren tegen. De Rooms-katholieke Willem Schee had kennelijk niet begrepen waar het om ging. In 1804 werden Schoolmeester en Godsdienstleraren uitgesloten van deelname aan de rechtspraakbestuur enrechtspraak werden gescheiden. Maar Bur ger Lourens Veer was bij alles de man als gecommiteerde of als Secretarisbij 14

De Groene Valck - Akersloot | 1986 | | pagina 14