7 dorp geraakte alsoo in de magt van de Engelschendeze werpen batterijen op aan de Sluijs, op den Dam en op Startinghen werden verder door Kannoneer- boten welke omtrend de Sluijs kwamen te leggen ondersteund om de Franschen te keeren, dat zij dit dorp niet weder hernamen. Staande de Bataille zijn er twee koeien doodgeschoten als een van Pieter van der Velden, en een van Jan Hooghuijsen een koe gekwetstde Geest lag bezaaid met stuk geslagen gewee- ren, ransels, patroontassen etc. Het getal van gesneuvelde manschap zal om trent 12 of 16 bedragen hebben en deze zijn zoo hier en daar begravenals een in de tuijn van Arend Roukema, een op de akker van 't Poepenland en zoo voord, de gekwesten wierden na Alkmaar gevoerd, en de gevangen Hollanders en Franschenomtrend 70 man, waaronder twee Kapiteins mede na opgemelde stad ge transporteerd. De Engelschen troupes logeerden bij de burgers op Sluijs en Startingh en bedreeven veel moedwil aan de onweerbare dorpelingengeld afperse was het gemeenste quaad.Een ieder die zij ontmoeten moest er aanveel ingesetenen ver lieten om dat geweld te ontgaan hunne woningen en vlugten na de Schermeer en Woudedan de verlaten huijzen wierden toen alle geplunderd en beroofd, 't Regthuijs zelf bleef van hun woede niet ongeschonden. De kisten en schee- penenkastwierden opengebroken, papieren en boeken over de grond geworpen, I alle publicatiën en aanschrijvinge verbrand en veele andere deerlik gehavend of geheel vernietigdde laden, stoelen etc. op 't vuur gesmeeten en verbrand. Dit geschiede den 6" en 7" October 1799, alles was bijna op den 7" October van de ingezetenen gevlugtzeer weinige bleeven in hunne woningen. Des avonds bemerkte men en groote beweeging en de Engelschen pakte hunne eigen goederen in roofden nog twintig paarden, uiff-wagens en een chaisen des morgens om 2 uur verlieten zij weeder dit dorp na 't zelve in de uiterste armoede gedompeld te hebben. Hunne spoedige aftocht scheen deszeifs oorzaak te hebben als de voor hun ongelukkig uitgevallen battaille van den 6" October bij of omtrent Noord- Bakkum

De Groene Valck - Akersloot | 1985 | | pagina 7