de zeilen te laten spannen moesten de in der haast opgetrommelde scheepsja gers de schuiten slepen. Schout Veer heeft na de 'slag' een verslag gemaakt voor de 'nakome lingschap' .Hier volgt zijn verslag; Akersloot 9-10-1799 VOOR DE NAKOMELINGSCHAP De ongelukkige gesteldheid van 't Noordergedeelte van 't voormalig Gewest Holland door de landing der Engelsche en Russische troupenhad reeds eenige Weeken, verscheidene plaatsen in de uiterste ongelegentheid gebragteer dat alhier te Akersloot de ramp Des Oor logs op 't kragtigste wierd gevoeld, Zee- derd eenige tijt was wel van deze plaats gerequireerd en ook geleverd gewor den, Manschappen, Paarden, Schuiten en Wagens om bij de Armee te dienen tot vervoeringh van Fouragie Etc. Ook was alhier het stroo gedorsen en ongedorsen gerequireerden de dorpelingen leeden veel, van de pressingh van Manschap pen om, batterijen te maken, waaronder veel ongeregeldheden voorvielen, dan vermits de Armee van de Bataafsche Republieq door de bataille van den 2" Oc- tober 1799 zich geraden vond van positie te veranderen, desselfs Hoofd-quar- tier van Alkmaar na de Beverwijk te verplaatsenen die stad zonder volk te laten, zoo rukte daarna de Engelsche Armee voorwaards en nam op den 3" Octo- ber bezit van Alkmaar, toen was deze plaats tusschen twee Vegtende Armeeën geleegen. En dit dorp wierd door een battaillon Hollandsche en een battail- lon en eenige Cavallerie Fransche troupesop den 5" October bezet; de trou- pes logeerden in de Kerk op stroo, en de rest in de hugzen. De volgende mor gen, zijnde Zondag den 6" October waren dezelve vroegh in 't qeweer en men boorde uit de Kerkbuurt dat omtrend het'Gorthuijs' geschooten wierd, wel ras ontwaarden men dat de Engelschen van Alkmaar waren komen aanmarcheerenen dat die de Hollandsche en Fransche troupes alhier attacqueerdenhet groot ste gevegt viel voor omtrend Rommeldijk en op den dam bij de Sluys. De Hol landsche en Fransche troupes retireerden zeer spoedig na Dorregeesten dit 6

De Groene Valck - Akersloot | 1985 | | pagina 6