hun eigen producten door 's graven gebied tolvrij mochten vervoeren. Dit bracht in de praktijk mede, dat tolbrfefjes moesten worden afgegeven en dat deze koop lieden en schippers als legimitatiebewijs een plaatselijk zegel moesten tonen Het is dus zeer waarschijnlijk dat het oudste zegel in 1276 gesneden is. Het doen snijden van een gemeentezegel nu had ten doel de herinnering van het door leefde aan de vergetelheid te ontrukkenbij het te loor gaan der oorkonde door brand en vocht stond het feit nog altijd in het zegel gesneden, als bewijs, dat het zich werkelijk voorgedaan had. Hierdoor wordt sterk de indruk gevestigd dat een wapen ee "cri de coeur"(kreet van 't hart) moet voorstellen. 1) Ten aanzien van ons dorpszegel kan gelden wat De Lange 1) schrijft: 'Uit onderzoekingen is mij gebleken dat als regel geldt, dat de betekenis van een gemeentewapen in Noordholland (misschien zal bij verder onderzoek buiten deze provincie dat een algemene regel blijken te zijn) steeds te verklaren is uit een oorkonde, die voor de plaats van overwegend belang geweest is en welke dan ook of in origineel of in afschrift bekend isBij de pogingen een wapen te verklaren dient van een bepaald systeem te worden uitgegaan: wanneer men van deze stelregel niet uitgaat, worden voor de fantasie alle sluizen opengezetmen miskent dan de heraldiek (wapenkunde) als bizondere taal, een thans dode taal'. Zegels in het algemeen vonden hun oorsprong in de behoefte de bezitter van een bepaald voorwerp of rechtsgebied aan te duiden. In Noord-en West-Europa hadden de eerste zegels geheel dezelfde betekenis als de huismerken.Ieder die een eigen zegel liet maken, had het recht dit voor persoonlijke belangen te ge bruiken. In de dertiende eeuw begonnen ook stedelijke regeerders en ambtenaren der hoge wereldlijke en geestelijke rechtbanken in hun kwaliteiten te zegelen. Wordt vervolgd 1) Ds Van Mullem verwijst in zijn boekje regelmatig naar een boek van De Lange, Noordhollandsche Gemeentezegels 40

De Groene Valck - Akersloot | 1985 | | pagina 40