toenmalige dorpsgenoten door de hollandse graven graag beloond."De Heeren van dit ambacht werden beloond met groote stukken land in Geestmerambacht (het westelijkste deel van de oude westfriese ambachten) en de Hugowaardwelke la ter helaas voor het meerendeel door de ontzachelijke watervloedenvoor lange tijden door het water bedolven zijn geweest"(De Lange) Hugo van Akersloots naam leeft nog voort in "heer Huigendijk" en Heer Hugowaard" (waard betekende oorspronkelijk "eilandDe Akersloters zelf werden beloond met privilegiën vrijheidsbrievenZulk een vrijheidsbrief uit het jaar 1276 is ons bewaard gebleven. Wij geven thans de hollanse vertaling 'Graaf Florens geeft aan die van Aekersloot en Uitgeest op dat ze zich te wil- 'liger en heviger tegen de Vriezen stellen, en het land beschermen zouden, 'vrijheid van schot grondbelasting aan de graaf met de Mei en Bamis) 1 okto- 'ber) en van zijne tollen. Den 12 Januari 1276. 'F lor is, Graaf van Ho 1 landtallen die dese tegenwoordige brieven sullen sien 'doen te weten eenen eygelyckdat wy onse luyden van Aeckersloot ende van 'Uitgeest, opdat zij haer te williger ende dapperlicker souden stellen tegens 'de Vriesen ende andere onse vyanden, heure medehulperenende onsen landt 'beschermen. Het schot, dat zij ons tot hiertoe alle jaren plegen te geven, 'voor den tyt van drie jaren naetvolgende quytschelden. 'Endesoo verre die twist tusschen ons ende henluyden langer geduurt sal heb- 'ben ende onse voorzijde luyden haer prijselijck gedragen in 't voorsz. onse 'werck ofte dienst soo gevallendat zy voor goet ende aangenaem hebben. 'Boven desen bevrijen wij haer met alle haere eygen goeden, dat zy voeren, tot 'in der eeuwigheyt van alle schattinge van onse tol ende wij gebiedendat zy 'voor gevryt gehouden sullen worden. 'In kennisse van dese doen wij dit tegenwoordige schrift met onse segel beves- 'tigen. Gegeven tot Aelbertsbergh Bloemendaaldaegs voor dotaue van drie 'Koningen, in 't jaer ons Heeren duysent tweehondert sesenseventigh. Dit privilegie bevat dus onder meer de bepalingdat onze Akersloters dl 39

De Groene Valck - Akersloot | 1985 | | pagina 39