ONS DORPSWAPEN, door Joh. P. van Mullem. De ganse geschiedenis der middeleeuwen staat geschreven in het blazoen. Victor Hugo. ns dorp draagt de naam van Akersloot. Het woord "aker" in deze naam kan eikel betekenen. Ons dorpswapen nu vertoont drie eikels, twee boven en één beneden. Iedere Akersloter van groot tot klein kent het rijmpje drie akertjes in 't rood is 't wapen van Akersloot of zoals wij het als aantekening vonden op een oude prent; drie ekers op 't rodd is 't wepen van Ekkerslot Wanneer wij met onze kroniek bij 1150 gekomen zijn, zullen wij uitvoerig behandelen over wat ons bekend is ten aanzien van Hugo van Akersloot, die vroome (d.i. Dappere) schildtknape" Van den aanvang der oorlogen tegen de West-Friezen is het de tactiek van de hollandsche graven geweest, Kennemerlands Oostgrens langs de "meeren door vas te militaire punten te beschermendeze waren op den zandgrond gelegen aan het water. Voor den graaf was het van groot belang steeds op deze punten zijn troe pen in tijden van nood te kunnen dirigeeren. Een blijvend belang van de geeste lijkheid daar ter plaatse, vergemakkelijkte de mogelijkheid dit te doen zeer. De geschiedenis vermeldt nu, zoals wij in het vervolg zullen zien, hoe de Akersloters onder hun heren, krachtig de hollandsche graven gesteund hebben. De Lange 1) schrijft:"De bewoners van Akersloot hebben de hollandsche graven steeds krachtig ondersteund bij hun pogingen de West-Friezen te onderwer pen en de Heeren van dit ambacht, Hugo o.a. werden daarvoor beloond. De bewoners van dit dorp zijn van ouds vermaard om hun dapperheidals hebbende zij niet zelden onder Kennemers in hun oorlogen uitgemunt, waarvan zij onder anderen blijk gaven ten jare 1182 toen de Friezen in dit dorp vielen, maar door de inge-

De Groene Valck - Akersloot | 1985 | | pagina 37