gemeentesecretaris van de Heuvel, die burgemeester werd) werd. Het electrici- teitsbedrijf was in die tijd gemeentelijk In 1935 verkocht de gemeente het bedrijf aan de P.E.N. Ook was m'n vader sinds 1918 kassier van de Boeren leenbank. De eerste kassier was Arie Teeling aan de Westerweg. In 1905 werd de Boerenleenbank opgerichtEr werd veel geld geleend onder borgtochter moesten twee mensen borg staan. Dat was een onzalige tijd, de één was borg voor de ander en omgekeerd en samen waren ze niets waard. De Boerenleenbank werd opgericht uit de nood der tijden. Vroeger leende men van de veekoekenboerde melkhandelaar of de veekoopman waar men dan aan gebonden was. Pater van Eisen was de promotor van de Coöperatieve Boerenleenbank. Veel kapitaalkrachtige mensen en ook industriëlen hebben zich ingezet op basis van wettelijke aansprakelijkheid M'n vader was kassier op de Koningsweg 36, gewoon in z'n eigen huis. De bank was één avond in de week open en de mensen kwamen 't liefst als het donker was. In die d^gen heb ik de zes klassen van de St. Jacobusschool doorlopen. Er lag 5000 m grond bij ons huis waarop bloembollen en zelfvoorziening gewassen verbouwd werden en we hadden ook nog hooiland waardoor in de winter enkele koeien opgestald konden worden. In de winter volgde ik het vervolgonderwijs en later schriftelijk onder wijs. In 1934 trouwde ik met Maria Duin uit Heemskerk. Het was de grote crisis der dertiger jaren,er stonden veel huizen leeg, te huur of te koop, één gulden voor 40 liter volle melk en een kwartje voor 100 leverbare crocussen. De werkeloosheid werd steeds groter en groter en ook de kleine zelfstandigen had den veel moeite om het hoofd boven water te houden. Een groot aantal mannen werkte bij de werkverschaffing waar flO,- tot f14,- per week uitgekeerd werd. De zelfstandigen in de land-en tuinbouw konden toen voor f6,- per week via de gemeente een arbeider verkrijgende rest legde de gemeente er bij. 28

De Groene Valck - Akersloot | 1985 | | pagina 28