De benaming voor dit stelsel luidde; FederalismusAristocratisch en Regeeringsloos Nu kwam ook de scheiding tussen kerk en staat tot stander werd zelfs ge sproken van een staatsgreep! Na de revolutie waren de z.g. Jakobijnen aan het be wind gekomen en de katholieken hadden zich als gezworen patriotten bij hen aange sloten. Na eeuwen op de achtergrond te zijn gehouden, kregen ze nu een kans zich ook politiek weer te laten gelden, de leus was immers; VrijheidGelijkheid en Broederschap Het zou te ver voeren deze politieke veranderingen hier te behan delen en op Akersloot te betrekken. In ons dorp betekende het wel dat het dorpsbestuur overwegend Rooms-Katho- liek werdde verhouding was ongeveer 3 op 2. Men probeerde wat kerkelijke aangelegenheden betreft de zaak terug te draaien naar vóór de Reformatie. Men gaf alle gebouwen zoals kerken, pastorieën en kloostersbij een groter aantal Rooms-katholieke inwoners aan de R.K.kerk te rug. In Akersloot scheen het merendeel der bevolking gereformeerd te zijn, maar een stuk hierover getiteld; Concept contract raakende het kerkgebouw te Aker sloot" ,dat in 1806 nog in het archief aanwezig was.is nu verdwenen. De oude nog uit de middeleeuwen stammende kerk werd in 1836 afgebroken en de huidige N.II.kerk kwam er voor in de plaats. Wordt vervolgd. Jac. Zweeris. Op de schoolfoto uit 1907 ziet u van links naar rechts, van boven naar beneden, G. Tijmes, L. Vennik, B.Borsjes, S. Blokker, J. Wilbrink, M. Tijmes, Kwak, J. Groot, A. Wilbrink. 2de rij;Meester Appelboom, M. Groot, S. Blokker, N. Boschman, N. Blokker, C. Groot, G. Glijnis. 3de rij; N. Blokker, Jb. Groot, G. OtteK. Blokker, P. Blokker, C. Blokker, C. v.d. Oord, M. Wijs, T. Groot. 4de rij; B. Groot, G. Tijmes, C. Vennik, M. Groot, Jb. Roemer, J. Mijs, Jb. Blokker, J. Groot, J. v.d.Oord, 5de rij; G. Muijs, Jb. Boschman, B. Vennik, P. Boschman, W. Kwak, J. Groot, M. Ploeger. De juffrouw is mevrouw Timme. 12

De Groene Valck - Akersloot | 1985 | | pagina 12