den weldra klinken. Maar er kondigde zich algauw een probleem aanvelen kwamen te laat of verschenen in het geheel niet op de exercitiesVoor officieren en onder - officieren die te laat kwamen was de boete 2'stuyvers', wie niet kwam 4stuyvers Schutters moesten 1 of 2'stuyvers'betalen. Hiervan werden aantekeningen gemaakt door een corporaalAls er een billijke reden tot afwezigheid was moest de Krijgsraad uitkomst bieden. Onder het exerceren mocht niet gerookt, gelachen of gepraat worden-, ook hier stonden boetes op. Voor een officier 4 'duyten' en voor een schutter 2 'duyten'.Corporaals of bij hun absentie sergeants moesten de bekeuringen doen.Zij die wel een geweer hadden maar niet kwamen werden voor de krijgsraad gedaagd en als zij 3 keer verzaakten, kregen ze een boete van 4x de contributieOp zondag 22 mei werd besloten dat Jacob Krom in het vervolg trommelslager zou zijn, hij zou betaald worden uit de compagnie-kasDe volgen de zondag kreeg hij de trommel uit handen van Wubbert Duynevelddeze had er 25,voor betaald. De eerste ijver was als een laaiend vuur, maar algauw begon de vlam bedenkelijk te verzwakken. Op 22-5-1796 ging het wederom niet voorspoedigvan al de opgeroepen talmers, waren er maar 5 die de wapens opnamen en de eed aflegden. Nog 8 perso nen waaronder 6 boerenknechts moesten de volgende zondag voorkomen. Een van hen legde slechts de eed af. Capitein W.Duyneveld zou in de Schermer een geschikter exercitieveld moeten huren,'om de weigeraars tegemoet te komen'. Maar er zou een 'visi' zijn op depresentie-lijsten- Nat men ook dreigde of deed, het werkte niet! De eed werd niet afgelegd en Jan Wil en G.Klooster hadden weer de bruta liteit in het geheel niet te komen. De hooibouw betekende een nieuw probleem'. "wegens de tegenwoordige drukte der boerenluydenwaarna is "goed gevonden te decreteeren om de exercitie van heden oft ses wee- "ken te stateeren" 6

De Groene Valck - Akersloot | 1984 | | pagina 6