wordt, maar doordat je nu gesneden brood hebt, gaat deze traditie ook verloren. Vroeger was het veel gezelligerAls er een verjaardag gevierd werd, werd de stal geschrobd en dik in het stro gezet, de koeien gerost en de staarten gewas sen, en vlak voordat de gasten kwamen werden de koeien allegaar met een doek met peterolie afgeveegdzodat ze goed glommen. En dan maar pronken zo'n dag. De mensen die te gast kwamen konden wel uren in de stal lopen, 'n verhaal over;wat ik met die koe heb beleefd en waar heb ik die andere gekocht. Met etenstijd moesten de gasten geroepen worden, ze konden haast niet uit de stal vandaan ko men. Dat heb je nu niet meer. Vroeger was het veel mooier, nu is het eigenlijk massawerk. Ik heb zes jaar op de Jacobusschool gelopen, de stikkezak mee. Meester Sernee was er toen en juffrouw Serneejuffrouw Putter, juffrouw Zwanebeek, juf frouw Borst en meester Groot. Ik ging niet graag naar school. Dat wou vroeger geen mens, leek 't wel. Ook ben ik nog drie jaar 's avonds naar de landbouw school in Heiloo gegaan. Piet kwam van school toen hij elf was en toen ik van school kwam waren we met z'n tweeën en ging de werkman weg. Ik heb één keer mijn vader zien huilen. Hij had een koe gekocht van Klaas Molenaardie in de molen in de Hem woonde. Molenaar had een paar opzetkoeien op stal, die hij in het voor jaar verkocht. Mijn vader had er een gekocht voor f 150,meen ik. 's Avonds ging mijn vader bij de koe kijken, ze was een beetje stil. Mijn vader kon er 's nachts niet van slapen. De andere morgen ging hij voor het melken naar die koe. Dei lag in de sloot, dood! Toen huilde mijn vader. Wat bleek nou, die koe had scherp in, hij was met schillen gevoerd, daar had scherp in gezeten en dat was door de maagwand gegaan. Wij waren arm, maar de mensen waarvan gekocht was waren nog armer. M'n vader had die koe niet hoeven betalen, er was een norm hoe het is met verborgen gebreken. Toch heeft mijn vader de koe betaald. Later kwam uit dat de man verzekerd was en we kregen 90,van de verzekering terug. 't Leek wel of m'n vader de dertig koeien nooit mocht halen, als hij er dertig had viel er een dood of er gebeurde wat. Ik weet nog dat m'n vader vijf kalve ren verkocht voor f 25,Gerrit Kuiper haalde ze weg voor de markt. Toen mijn 37

De Groene Valck - Akersloot | 1984 | | pagina 37