HET VERLEDEN VAN AKERSLOOT Waar nu de Westerschouwweg gekruist wordt door de Lamoorschelaanstond omstreeks de 11e eeuw de versterkte burcht van Lamoor. De tijd heeft alles weg gevaagd} de rietpiassenhet grote Schermermeer en de bossen die zich uitstrek ten van Limmen tot Heiloo, zelfs de stenen die nog eeuwen bij het omspitten van het land werden gevonden, vindt men nu niet meer. De geschiedenis vermeldt niets van dit slot. Het is bij toeval, wanneer een schrijver uit het verleden van Aker sloot een oude vergeelde kronijck vindt, waarin een vrome kloosterling van het oude Heiloosche kloosterbijzonderheden over Heiloo, Limmen en Akersloot heeft opgetekendOude vergeten legenden, wonderbare en geheimzinnige geschiedenissen die nog lange tijd des avonds bij het opvlammend haardvuur werden verteld klinken ons als stemmen uit een ver verleden toe. Een van die geschiedenissen zal ik u heden verhalen. Zij gebeurde in die tijden dat de burcht van Lamoor, met haar vier dikke torens en haar gekanteelde muren, nog oprees boven de bosschen van Akersloot en de witte vlaggen met de rode leeuw van Holland wapperden bovenop de torens. Het is een legende van de laatste heer van Lamoor-, Floris, zoon van Henrich van Lamoor en Beatrix van As semburg. "Het was een nevelige herftdag in novembergrijs en wazig hing de nevel over de rietpiassen en bosschen van AkerslootDe zilverwitte berken en grauwe eiken stonden roerloos in de stille nevel, bruin en geel waren de bladeren van de bomen. Een eenzame reiger daalde traag met loomen vleugelslag naar de verla ten rietpiassen en stond dromend tussen het riet. Een paar zwarte kraaien vlo gen krij sent door het bosch. Dan was het weer stil. Hier en daar zag men het met mos begroeide dak van een eenzame boerenwoningMaar de kerk op Kerckgeest was verscholen in de dikke nevel. Heer Floris van Lamoor reed door het bosch huiswaardsHet zwarte paard ging stapvoets over het smalle boschpadde ruiter zat in somber gepeins met de teugels in de rechterhandterwijl de linker rust te op zijn degen. Een rode baret met groenen veer dekte zijn hoofd en lange zwarte haren vielen over zijn fluwelen mantel, die in plooien van achte- 28

De Groene Valck - Akersloot | 1984 | | pagina 28