onvoldoende benut om zich te versterken. Er was te weinig kruit, dat bovendien van slechte kwaliteit was. Verder was er in die dagen juist een stadsuitbrei ding aan de gang, zodat de nieuwe muren nog niet klaar waren. Op sommige plaat sen heeft men toen aarden wallen opgeworpen en ook heeft men schepen in de Voor- meer tot zinken gebrachtDe geuzenkaptein Ruychaver schreef aan de prins van Oranje;" Als men de stad wil houden, zend ons dan kruit. Zo niet, laten we de zaak dan platbranden en ergens anders heen gaan". Van zijn vrienden moet men het maar hebben, denkt men onwillekeurigDeze Ruychaverdie met 125 man een schans op de hoek van Schermeer en Zeglis bezet hield, zag er klaarblijkelijk weinig in, want een dag na de terugkeer van de Spanjaardenvluchtte hij met zijn volk de Schermeer op. Op 24 juli had hij aan Oranje geschreven Wat de lieden van Alkmaar betreft en de kapiteins en de soldaten die daar zijn, zou ik echt niet weten of men erop kan vertouwen dat ze net als de dappere Haarlem mers de uiterste nood zullen afwachten" Hoe was het intussen in de belegerde stad? Duidelijk is, dat de onder linge verhoudingen niet al te plezierig is geweest en dat de geuzen de macht in handen hadden, terwijl het stadsbestuur de tweede viool speelde. Na het be leg probeerde het stadsbestuur zo snel mogelijk van Cabeljau af te komen, het geen prins Willem op 11 december 1573 toestond. DE BANGSTE DAG Maar alle onderlinge ruzies ten spijt, doet dit niets af aan het feit dat degenen die in de stad achterbleven een bewuste keus hadden gemaakt. Toen de Spanjaardeh naderden vluchtten veel Alkmaarders naar Hoorn. Met de voorbeel den van Haarlem, Zutphen en Naarden voor ogen wisten de achterblijvers wat hun te wachten stond als de Spanjaarden erin zouden slagen de stad te veroveren, te weten moord, plundering en brandstichtingDit gold met name voor de terugge keerde calvinisten tegen wie nog een vonnis liep. De burgers hebben zich dan ook met hand en tand verdedigdtoen, na een kleine maand belegerd te zijn ge weest, De Bangste Dag aanbrak

De Groene Valck - Akersloot | 1984 | | pagina 23