denstorm stuurde Philips in 1567 de ijzeren hertog van Alva met een leger naar het noorden, waarop duizenden calvinisten naar het buitenland vluchtten. Alva regeerde met harde hand en toen hij ook nog nieuwe belastinger( 10e penning) wilde invoeren werd de toestand explosief. In 1568 viel Lodewijk van Nassau met een legertje Groningen binnen en versloeg de Spanjaarden bij HeiligerleeDeze gebeurtenis wordt beschouwd als het officiële begin van de Tachtigjarige Oorlog. Alva rukte nu zelf tegen Lodewijk van Nassau op en won de slag bij Jemgum. Ook wist hij het leger van Willem van Oranje, dat de Zuidelijke Nederlanden was binnen gevallenzo lang bezig te houden dat deze door geldgebrek zijn huurlin gen moest afdanken. Alva meende nu de handen vrij te hebben om de ketters te vervolgen en zijn belastingen in te voeren. OP 1 APRIL Maar op 1 april verloor Alva zijn bril. Een deel van de gevluchte calvi nisten leidde een piratenbestaan vanuit Engelse havens. Op aandringen van Alva werd hun echter door koningin Elisabeth de toegang ontzegdzodat ze op zee moesten blijven. Een vloot van 26 schepen begaf zich op weg naar Enkhuizen maar belandde voor Den Briel of Brielle, dat ze op 1 april 1572 innamen. Met de Zeeuw se steden vooraan, weigerde nu de ene stad na de andere de Spaanse troepen bin nen te laten, waarmee de opstand een feit was. Op 19 juli 1572 werd te Dordrecht de eerste vrije statenvergadering van de Hollandse steden gehouden. Ook Alkmaar zond vertegenwoordigersnamelijk de burgemeesters Jacob Reyersz van Warendel en Claes Harcxz. Alva liet het er niet bij zitten en begon in de Zuidelijke Ne derlanden de steden te onderwerpenwaarbij met grote wreedheid werd opgetreden Vervolgens zond hij zijn zoon Don Frederik naar het noorden, waar Zuthpen en Naarden nagenoeg werden uitgemoord. Haarlem, dat zich na een beleg van 7 maan den moest overgeven, kocht de plundering af voor 240.000 gulden, maar ook daar viel menig slachtoffer VOOR ALKMAAR De 13e juli 1573, de dag dat Haarlem viel, was een zware dag voor de op- 15

De Groene Valck - Akersloot | 1984 | | pagina 15