visserij werd gevaarlijk en tenslotte onmogelijkwat de armoede en onvrede in het land verergerde De zwakte van het landsbestuur tekende zich af in de placatenwaar schuwingen, ordonnatiënpublicaties en missiven. De geldnood is groot en men heeft het dan ook herhaaldelijk over de 100ste en 200ste penning. Steeds meer hoorde men geruchten over allerlei uitwassenzoals valsemunterij van koperen munten, rijksdaalderskwart rijksdaalders en drie guldensde erfprins die een nieuwe eed van trouw af moest leggen, uitvoer van stro en paarden naar Frankrijk. Men hoorde geruchten over de werving van krijgsvolkover inkomende vreemdeling en en ten slotte was de chaos zo groot, dat niemand er meer het rechte van wist. In Akersloot ging het leven zijn gewone gang en in april 1794 kwa men de Schepenen Dirk StadegaartKlaas Blokker, Hendrik Leek, Jan Gootjes en Jan Schuijt bij Schout Veer om hun schepeneed te vernieuwen. Men rookte een pijp en dronk koffie waarbij zelfs koek gepresenteerd werd. Wat aan onkosten maar f3;l;4 met zich mee bracht. Alles leek pais en vree en niemand kon vermoeden dat zij aan het eind van het jaar geen Schepenen meer zouden zijn! In december 1794 werd Willem V, de erfstadhouderGeneraal en Admi raal van het Hollandse leger en vloot afgezet. De revolutie was een feit en de mensen vierden feest. Akersloot bleef niet achter wat bleek uit het feit dat de kerkklok langdurig werd geluid. De vrijwillige klokkeluiders ontvingen zelfs f 3, Na de brallende proclamatie van het nieuwe staatsbestuureind janu ari, riep men de gemeenschap op om tot organisatie en het samenstellen van nieu we commissie's te komen. Cornelis Dekker las de proclamatie in de kerk voor, dat was in de stijl van de op hol geslagen mensen. De vrije burgerij stelde een burqercommis- sie samen en alles wat te maken had met het oude gehate systeem moest verdwij nen. Zo ook de Ambachtsheren. Allen waren vrije Bataven'. Vooral de Roomse inge zetenen hadden zich niet onbetuigd gelaten en de commissie bestond dan ook uit

De Groene Valck - Akersloot | 1984 | | pagina 5