LOURENS VEER eneraties lang was de verpaupering ingeslopen en de berusting was,op een enkele uitzondering na, vrij algemeen. Schuld hieraan waren de kerk en het burgerlijk gezag. Zij die meenden, dat een andere maatschappelijke vorm hier misschien verbetering in zou kunnen brengen werden de mond gesnoerd of uitgestotenOok in Akersloot zullen zulke rebellen gewoond hebben. "Protestanten"lastige lieden, waarvan de kinderen al snel werden aangeduid als jongen of meid van die en die, en dan kon je er niet veel goeds van verwachten. Wonende in kleine ongerieflijke huizen, zonder electriciteit of water leiding en pas verwarmd als het heel nodig wasr ging men's winters vroeg naar bed, daarmee spaarde men brandstof voor'de kachel en olie voor de lamp uit. Alles wat op voedsel leek kon men gebruiken en van de koe werd dan ook niets weggegooidstelt u zich eens voorgebakken uier, dikke darm en hersens!' Daar bij at men dan grote hoeveelheden aardappelen en zelden groente. Een boerenarbeider had het erg slecht, hij maakte lange dagen en deed zwaar werk. Zelfs op zondag was hij niet yrij. De combinatie van slecht voed sel en zware arbeid, maakte hen vroeg oud en afgeleefd.Daarbij leefde men zeer geïsoleerdf wilde men zijn familie in een ander dorp bezoeken, dan ging men te voet. Paard en wagen of de trekschuit waren voor de betere stand. De wegen in de winter waren daarbij zo slecht dat er soms geen doorkomen aan was. De Limmer- polder b.v. stond altijd onder water en omdat er op een dorp geen dansavonden e.d. werden georganiseerdleefden' de mensen ergop zichzelf en waren sterk op elkaar aangewezen. De tijd was rijp voor revolutieSchout en Schepenen hadden het niet gemakkelijk en werden soms zwaar op de proef gestelde.In 1793 begon in de Zui delijke Nederlanden de opmars der revolutionaire Fransen. Ook de scheepvaart en 4

De Groene Valck - Akersloot | 1984 | | pagina 4