•buurt, kadaster Sectie A nummer 725, huis erf en schuur, acht en twintig roe- 'den vijf en twinitg ellen.etc.etc. Deze acte is te lang om als geheel over te nemen De belangrijkste punten zijn eruit genomen om u een indruk te geven hoezo'nacte in elkaar zit. Het huis waarover gesproken wordt is nog in het bezit van de familie Dil en wordt als kantoor gebruikt. Wie er 'langs loopt ziet niet direct dat dit een bijzonder huis is. Het verhaal wil n.1. dat waarschijnlijk de eerste Jan Vil dit van de Zaan heeft over laten plaatsen naar Akersloot. Ook de bouw is onge bruikelijk; er was niets gespijkerd maar alle balken waren door de 'pen-gat' verbinding aan elkaar gemaakt. Het laatste gedeelte van de acte is voor de loop van het verhaal wel van belang en volgt hier, 'Perceel Een en Twee zijn gecombineerd afgeslagen en gemijnd op Dertien duizend 'gulden boven de som van Vijf en twintig duizend zeshonderd één en vijftig gul- 'den die geboden was, door den Heer Jan Dil Willemszoon vischkooper wonende 'te Zaandam, welke alzoo van deze percelen kooper is geworden voor Acht en 'dertig duizend zeshonderd één en vijftig gulden.etc.etc. De nieuwe eigenaar is dus weer een Jan DilHij is geen naaste fami lie van de eerste Jan Dil. Het bedrag van 38651,was in die dagen een gigan tisch bedrag, en Jan Dil had dat geld dan ook niet zelf. Hij heeft dit geleend van zijn vader. Jan Dil Dirkzoon, de eerste Dil, was getrouwd met Cornelia Hamppel, Zij kregen negen kinderen, en die worden allen in het procesverbaal genoemd. Slechts één van deze kinderen heeft in Akersloot gewoond n.1. Johannes Dil, hij was getrouwd met Hendrikje Kijperdie echter op 28 jarige leeftijd overleedwaarna Johannes Dil naar IJmuiden verhuisde Van de tweede Jan Vil is niets bekend, hij stierf op 19-7-1900 Op de foto rechts ziet u de negen kinderen van Jan Dil Dirkszoon mei. hun echt genoten (tes)

De Groene Valck - Akersloot | 1984 | | pagina 34