's nachts nogal eens geroepen'Er zullen diepe rimpels in de verweerde, ijc&ren- koppen getrokken zijn. Dit was weer iets nieuws en zou weer de nodige kosten met zich meebrengen. Natuurlijk opperde men allerlei bezwaren: want men kon overal wel lantaarnpalen willen hebben. Nee, het zou beter zijn, als de politie een verordening liet maken, dat rij- en voertuigen van zonsondergang tot zons opgang een helder -licht moesten voeren langs de openbare weg. Vit ontsloeg de raad van een uitspraakdie misschien tot wie weet waar zou voeren. Medio okto ber 1901 kwam deze verordening er. Doch de vooruitgang was niet te stuiten, en ieder zichzelf respecterend dorp moest straatverlichting hebben en in november 1901 besloot de raad met algemene stemmen tot deze stap over te gaan.Er zal al leen nieuw materiaal worden gebruikt en de Woude krijgt ook drie lantaarnpalen In 1903 schijnt het zover te zijn, want dan wordt er naar de prijs van gasoline gloeilicht gevraagdEn men kan solliciteren naar de functie vanlantaarn opsteker Dit alles speelde zich in augustus van dat jaar af, maar er kwam een fikse kink in de kabel! De Firma Priem uit Purmerend bleek niet in staat de verlichting te leveren. Met de firma Seebold uit IJselmonde onderhandelde men verder, onder voorbehoud dat de raad niet meer dan 34,a 36,per komple- te lantaarn wilde betalen. Tevens kwam men tot een salarisregeling met de lan taarnopsteker hij moest genoegen nemen met 2,-- per week, wat per seizoen uitbetaald zou worden. In september kwamen er 20 complete gasoline gloeilicht lantaarns voor f 36,-- per stuk, en nog 4 voor gewone petroleumlampen a f 30, Voor de functie van lantaarnopsteker kwamen negen sollicitaties bin nen. Uiteindelijk gingen de heren Jacob Pel en Lourens Stuifbergen de geschie denis in als de eerste Akcrslootse ambtelijke lantaarnopstekersIeder zou de helft van de lantaarns verzorgen en kreeg daar f 1,50 in de week voor, te be ginnen in oktober 1903 De vooruitgang schreed voort en in 1893 kon men al telefoneren'. De eer ste met telefoon was slager A.Borsjes in de Kerkbuurt.In 1903 echter, werd het 30

De Groene Valck - Akersloot | 1984 | | pagina 30